Angielskie zagadki słowne Lewisa Carrolla

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

zagadki słowne

Czy wiecie, jak zagonić PIG do STY, zmienić FOUR w FIVE, a z WHEAT wypiec BREAD? Poznajcie słowne łamigłówki autora „Alicji w Krainie Czarów“.

 

Na czym polega zabawa zwana metamorfozą?

 

Metamorfozy słowne, nazywane też dubletami (doublets), to zabawa, która rozpoczyna się od zmiany jednej litery w danym słowie tak, żeby stworzyło inne. Po kolejnych zmianach powinniśmy dojść do wyrazu docelowego. Każde następne słowo przejściowe powinno różnić się od poprzedniego jedną literą. Oto przykład metamorfozy słów w języku angielskim:

 

HEAD

HEAL

TEAL

TELL

TALL

TAIL

 

Istnieją różne wersje tej zabawy. W jednej z nich wszystkie litery słowa końcowego powinny różnić się od początkowych. W innej wersji – tej, którą stosował Lewis Carroll – znaczenie słowa początkowego i końcowego powinno dodatkowo ze sobą korespondować.

W 1879 r. w gazecie ”Vanity Fair” ukazały się trzy pierwsze dublety Lewisa Carrolla. Ich autor zaznaczył, że przy rozwiązywaniu zagadek możemy posługiwać się tylko takimi słowami, które mogą być używane w dobrym towarzystwie. Dublety Carrolla cieszyły się wielką popularnością, a wydany drukiem zbiorek z nimi był wiele razy wznawiany.

 

 

Zabawy językowe mogą wzbogacić angielskie słownictwo

 

Takie zagadki są same w sobie świetną zabawą. Dodatkowo łamigłówki w języku angielskim ulepszają naszą znajomość języka i wzbogacają słownictwo. Warto więc sprawdzić swoją znajomość angielskich słówek i pobawić się w metamorfozy. Spróbujcie rozwiązać zagadki Lewisa Carrolla i zmienić PIG (świnia) w STY (chlew), WHEAT (pszenica) w BREAD (chleb) oraz FOUR (cztery) w FIVE (pięć).

 

 

Poczytaj więcej o angielskich zagadkach językowych.

 

 

 

 

Prawidłowe odpowiedzi:

 

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą