Trening pamięci w cztery tygodnie

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

trening pamięci

 

Masz wrażenie, że odkąd skończyłeś się regularnie uczyć, twoja pamięć uległa pogorszeniu? Istotnie, łatwiej jest nam się uczyć w szkole, a to dlatego, że ciągle wymaga się od nas gromadzenia nowych informacji, więc nasz umysł ciągle jest trenowany. Zapamiętywanie jest oczywiście w jakimś stopniu związane z wiekiem, jednak głównym czynnikiem jest nasze podejście. Jeżeli rozpoczniesz czterotygodniowy trening pamięci, znacznie poprawisz możliwości swojego umysłu.

 

 

Sposoby na zapamiętywanie – pamięć krótko- i długotrwała

 

Przedstawione poniżej ćwiczenia wykorzystują sposoby na zapamiętywanie, które mają na celu wzmocnienie funkcji pamięci krótko- i długotrwałej. Ta pierwsza nazywana jest operacyjną. To ona decyduje o tym, że zauważony bodziec ma zostać usunięty z mózgu, czy zostać w pamięci długotrwałej. Jej cechą jest krótki czas przechowywania informacji, w przeciwieństwie do długotrwałej, która w zasadzie jest nieograniczona, a znaczna część zapamiętanych informacji zostaje w niej na wiele lat. Niestety, z biegiem czasu może pojawiać się problem z ich przywoływaniem.

Pamięć ma jeszcze bardzo wiele właściwości, które także mogą szwankować. Często wraz z wiekiem zmniejsza się pojemność pamięci krótkotrwałej, maleje także szybkość zapamiętywania, czyli transfer między pamięcią krótko- a długotrwałą. Na szczęście jest bardzo dużo ćwiczeń, które mogą pomóc ci poprawić te zdolności.

Znajdujący się poniżej trening powinien trwać przez cztery tygodnie. Na każdy dzień jest przewidziane ćwiczenie, które ma za zadanie zwiększyć sprawność pamięci krótkotrwałej, trenować syntezę informacji bądź ich transfer z czeluści pamięci długotrwałej. Wystarczy, że na wykonanie ćwiczeń przeznaczysz kilka minut dziennie. Powodzenia!

 

Historyjka ze słówkami

 

Zanim zobaczysz efekty ćwiczeń pamięci długotrwałej, musi minąć sporo czasu. Najważniejsza jest regularność w ich wykonywaniu i wielokrotne powtarzanie. Najnowsze badania dowodzą, że informacje w pamięci długotrwałej przechowują się dłużej i są efektywniej przetwarzane, jeśli towarzyszy im wspomnienie jakiejś emocji lub wydarzenia. Z tego powodu proponujemy ci stworzenie historyjki z nowymi słówkami. To świetny sposób nie tylko na uczenie się i zapamiętywanie, ale także ćwiczenie pamięci długotrwałej.

Niech poniedziałek zapisze się w kalendarzu jako dzień z historyjką. Twoim zadaniem jest napisanie kilku zdań, w których użyjesz pierwszych trzech podanych słówek. Powinny się ze sobą dość logicznie łączyć, ale im bardziej abstrakcyjna, zabawna czy pokręcona fabuła, tym lepiej ją zapamiętasz. W kolejnym tygodniu przeczytaj stworzoną przez siebie opowieść i rozwiń ją, tym razem wykorzystując kolejne trzy słówka.

 

 

trening pamięci

 

 

Powtarzanie słówek

 

Przyjmuje się, że pojemność pamięci krótkotrwałej wynosi 7+/-2 elementy, oznacza to, że za jednym razem jesteśmy w stanie zapamiętać od 5 do 9 krótkich informacji. Jednak dzięki regularnym ćwiczeniom można sprawić, że zaczniemy zapamiętywać szybciej i więcej. Wtorek to dzień rozszerzania pojemności pamięci krótkotrwałej i przenoszenia informacji do długotrwałej.

Poniżej znajduje się 30 krótkich słówek. Twoim zadaniem jest przyglądanie się im przez minutę. Później zasłoń obrazek i postaraj się wypisać ich jak najwięcej. Najlepiej oczywiście w odpowiedniej kolejności. W następnym tygodniu spróbuj najpierw je sobie przypomnieć, a później znów powtórz ćwiczenie. Po 4 tygodniach powinieneś już wypisać wszystkie słówka w odpowiedniej kolejności.

 

 

trening pamięci

 

Dopisywanie do pierwszej sylaby

 

Zdarza ci się, że usiłujesz sobie przypomnieć jakąś informację, dosłownie masz ją na końcu języka, ale jakoś nie możesz jej przywołać? Właśnie tę umiejętność ćwiczy się za pomocą krzyżówek, my jednak proponujemy inne zadanie, które pomoże usprawnić wydobywanie informacji z pamięci długotrwałej.

Na rysunku widzisz kilka sylab, które rozpoczynają wiele wyrazów w języku angielskim. Dopisz do nich po kilka słówek, które związane są z kategorią w nagłówku. W każdym tygodniu czeka na ciebie kolejna kolumna.

 

 

trening pamięci

 

Tekst do zapamiętania

 

Zmorą niemal każdego ucznia podstawówki są wierszyki, których od samego początku edukacji trzeba uczyć się na pamięć. Dla uczniów jest to zupełnie bezsensowne, w końcu po co zaśmiecać pamięć wierszami Kochanowskiego, skoro większości staropolskich słów prawie nie rozumieją? Uczenie się na pamięć ma jednak większy sens, niż mogłoby się wydawać. Dzięki niemu ćwiczy się wprowadzanie informacji do pamięci długotrwałej. I chociaż po zakończeniu podstawowej edukacji nie mamy okazji uczyć się niczego na pamięć, warto od czasu do czasu do tego wrócić.

Poniżej znajduje się tekst piosenki ”Slipping through my fingers” zespołu Abba, która zrobiła furorę dopiero po pojawieniu się w kinach musicalu „Mamma Mia“. Na pewno kojarzysz tę melodię, więc teraz czas na nauczenie się tekstu. W każdy czwartek ucz się fragmentu i powtarzaj go w kolejnym tygodniu. Po zakończeniu treningu będziesz mógł z pamięci zaśpiewać całą piosenkę.

 

Schoolbag in hand, she leaves home in the early morning

Waving goodbye with an absent-minded smile 

I watch her go with a surge of that well-known sadness

And I have to sit down for a while

The feeling that I’m losing her forever

And without really entering her world

I’m glad whenever I can share her laughter

That funny little girl

.

Slipping through my fingers all the time

I try to capture every minute

The feeling in it

Slipping through my fingers all the time

Do I really see what’s in her mind

Each time I think I’m close to knowing

She keeps on growing

.

Slipping through my fingers all the time

Sleep in our eyes, her and me at the breakfast table

Barely awake, I let precious time go by

Then when she’s gone there’s that odd melancholy feeling

And a sense of guilt I can’t deny

What happened to the wonderful adventures

The places I had planned for us to go

Well, some of that we did but most we didn’t

And why I just don’t know

.

Sometimes I wish that I could freeze the picture

And save it from the funny tricks of time 

Slipping through my fingers…

Schoolbag in hand she leaves home in the early morning

Waving goodbye with an absent-minded smile…

 

 

trening pamięci

 

Wyrazy o podanej liczbie liter

 

Wydawałoby się, że ćwiczenia, które mają na celu raczej trenowanie myślenia analitycznego, nie mają nic wspólnego z pamięcią, ale nic bardziej mylnego. Są ściśle związane z wydobywaniem i sortowaniem informacji, które znajdują się z pamięci długotrwałej.

Poniżej znajdziesz związane z tym zadanie. Do każdej pierwszej litery dopisz słowa, które mają 4, 5, 6 lub 7 liter. W każdym tygodniu zajmuj się kolejnym wierszem. Już po kilku razach zauważysz, że znacznie łatwiej przypomnisz sobie nowe słówka.

 

 

trening pamięci

 

Powtarzaj słówka

 

Wiemy, że sobota to nieszczególnie dobry dzień na trening. Ranek przeznacza się raczej na odsypianie tygodnia, południe na sprzątanie i zakupy, a wieczór na imprezę i spotkania ze znajomymi. Nie można jednak zrezygnować z ćwiczeń, w końcu ich powodzenie zależy od regularności. Dlatego proponujemy krótkie ćwiczenie, które możesz, a nawet powinieneś wykonywać poza domem.

Zajmie ci to tylko kilka chwil – na zakupach, u znajomych czy w trakcie spaceru skup się przez chwilę na tym, co widzisz. Postaraj się przywołać jak najwięcej słówek, które przypiszesz do zaobserwowanych rzeczy. Zwróć uwagę na szczegóły ubioru innych osób, przypatrz się dokładnie, przypomnij sobie nazwy kolorów czy kwiatów. Szybko zauważysz, że już po chwili znacznie łatwiej będzie ci wydobywać z pamięci potrzebne wyrazy.

 

 

trening pamięci

 

Słowna układanka

 

Niezwykłą cechą pamięci krótkotrwałej jest mimowolność zapamiętywania. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że słowa zasłyszanej gdzieś piosenki czy nagłówek gazety, na który spojrzeliśmy, zostają nam w głowie wręcz przypadkowo. Ten atrybut pamięci można ćwiczyć za pomocą większej uważności. Wystarczy, że zaczniesz zwracać uwagę na obserwowane elementy, przyjrzysz się im trochę dłużej lub powtórzysz za jakiś czas, a informacje z pamięci krótkotrwałej zaczną znacznie szybciej przenikać do długotrwałej.

Niedziela to dzień zwiększonej uważności. Na rysunku są słówka ułożone w konkretny kształt. Przyjrzyj się im przez minutę, a później zasłoń obraz i odwzoruj je tak, by jak najwierniej odtworzyć obrazek. Za pierwszym razem może ci się to nie udać, ale gwarantujemy, że po czterech tygodniach będziesz w stanie przypomnieć sobie wszystkie wyrazy w odpowiednim układzie.

 

 

trening pamięci

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą