
Nic nie można na to poradzić niektórych rzeczy po prostu trzeba nauczyć się na pamięć (sprawdź). Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak szybko zapamiętywać słówka, łatwo uczyć się form czasowników czy tabel gramatycznych. Chociaż nauka języka najczęściej kojarzy się z wielogodzinnym wkuwaniem, nie musi być uciążliwa.
Wielogodzinne siedzenie nad książkami i próba zapamiętania całej listy słówek właśnie w taki sposób najczęściej przygotowywałeś się do lekcji języka w szkole. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepsza metoda. Nie dość że nie jest szczególnie efektywna, to jeszcze zajmuje mnóstwo czasu. Na dodatek jest męcząca i może cię skutecznie zdemotywować. Najlepiej będzie, jak zapomnisz o wkuwaniu i przyjmiesz system regularnego powtarzania dwie sesje po 20 minut zadziałają znacznie lepiej niż godzina ciągłej nauki. Sprawdź jak znaleźć motywację do nauki tu.
Szybkie zapamiętywanie pojedynczych słówek raczej się nie uda. Nauczenie całej listy jest bardzo trudne, znaczenia mylą się i zlewają z innymi. Poza tym uczenie się słownictwa w sposób wyizolowany nie ma większego sensu przecież mówiąc, używasz całych zwrotów. Z tego względu spróbuj zapamiętywać słownictwo osadzone w kontekście. Z każdym wyrazem stwórz zdanie i to takie, którego będziesz mógł użyć w rozmowie. Z czytanych tekstów wynotowuj całe wyrażenia. Uczenie się całych fraz lub wyrażeń jest bardzo pomocne dzięki temu unikniesz sytuacji, w której przerwiesz rozmowę, bo pojedyncze słówko utknie na końcu języka. Gotowe wyrażenie znacznie łatwiej jest wyciągnąć z czeluści pamięci długoterminowej.
Zapamiętywanie słówek przez pisanie to sposób wykorzystywany w wielu metodach. Jedną z najbardziej efektywnych jest tworzenie opowiadań twoim zadaniem jest wpleść do fabuły wszystkie słówka, których zamierzasz się nauczyć. Im bardziej abstrakcyjna historia, tym łatwiej będzie ci ją zapamiętać. Pracując nad tekstem, nawet nie zauważysz, jak słownictwo wchodzi ci do głowy.
Ciekawym pomysłem na oswojenie się ze słówkami jest tworzenie wszelkich notatek i list zakupów po angielsku. Jest to najlepszy sposób na przyswojenie określeń związanych z codziennym życiem. Postaraj się także robić notatki ze spotkań biznesowych dzięki temu bardzo szybko zapamiętasz słownictwo typowe dla twojej branży.
Jeśli zastanawiasz się, jak szybciej zapamiętywać, koniecznie zapoznaj się z metodą słów zastępczych, zwaną także metodą skojarzeń. Jest to naprawdę jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zapamiętywanie, który przyda się nawet w przypadku uczenia się dużych partii słownictwa. Polega na skojarzeniu angielskiego słówka lub jego części z podobnie brzmiącym i dorobienia sobie do nich historyjki, która powiąże w całość słowo ze znaczeniem.
Dla przykładu nie możesz zapamiętać, że vaccination oznacza szczepienie. Wypowiadane brzmi podobnie do vacation, czyli wakacje. Łatwo połączyć to w całość najczęściej szczepimy się tuż przed wylotem na egzotyczne wakacje.
Szybka nauka słówek gwarantowana jest przez czytanie tekstów w obcym języku. Niewiele osób jednak się do tego zabiera niektórzy uważają, że czytanie po angielsku jest możliwe dopiero na poziomie bardzo zaawansowanym. Wystarczy jednak poznać kilka konstrukcji czasu i nieco podstawowych słówek, żeby móc rozumieć proste teksty. Na początek świetnie sprawdzą się małe formy wpisy na blogach i artykuły. Zamiast ściągać listę słówek typowych dla jakiegoś działu, znajdź tekst w tym temacie, który cię zainteresuje.
Czytanie w obcym języku sprawdza się, nawet jeżeli na początku niewiele rozumiesz – poprzez kontakt przecież najłatwiej uczyć się słownictwa. Te nieznajome warto od razu wynotowywać i umieścić na fiszkach lub wypisać na marginesie. Bardzo wiele osób notuje tłumaczenie tuż nad wyrazem, nie jest to jednak dobry pomysł. Kiedy wrócisz do tekstu, twój wzrok od razu powędruje do polskiego słówka, a angielskiego w ogóle nie przeczytasz.
Przeczytaj więcej, jak trenować pamięć tu.
Dziś bierzemy pod lupę słowa i wyrażenia używane na co dzień przez native speakerów. Jeśli...
CZYTAJ DALEJ