Święta i tradycje wywodzące się z kultury celtyckiej

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

tradycje celtyckie

 

 

Obszar dzisiejszej Wielkiej Brytanii był zamieszkiwany w starożytności przez Celtów. Od nich właśnie wywodzi się duża część współczesnych mieszkańców Wysp Brytyjskich. Kultura i sztuka Celtów do dziś budzą fascynację i mają liczne grono miłośników. Niektóre elementy kultury celtyckiej pozostały żywe do czasów współczesnych. Poznaj znane święta i tradycje brytyjskie, które wywodzą się ze starożytnych świąt celtyckich.

 

 

Halloween – to znane święto duchów, kojarzone dziś głównie z popkulturą, wywodzi się z celtyckiego Samhain, obchodzonego w noc z 31 października na 1 listopada. Samhain było najważniejszym celtyckim świętem, związanym z końcem lata i żniw. Był to także początek tak zwanej ciemnej pory roku, czyli odpowiednika naszej jesieni i zimy. Święto miało przypominać o nieuchronności przemijania. Celtowie wierzyli, że tej nocy zmarli mogli znów pojawić się na ziemi. Wierzono także, że duch zmarłej osoby mógł zamieszkać w człowieku. Aby ustrzec się przed tym niebezpieczeństwem, Celtowie przebierali się za potwory i nieziemskie stworzenia lub zakładali zniszczone łachmany i udawali żebraków, aby zniechęcić do siebie duchy. Prawdopodobnie stąd wzięła się tradycja współczesnych maskarad urządzanych z okazji Halloween.

 

 

tradycje celtyckie

 

 

Dzień Świętej Brygidy – dzień patronki Irlandii przypada 1 lutego. W Irlandii, szczególnie w małych miejscowościach, wierzy się, że w przeddzień swojego święta św. Brygida podróżuje na krowie po świecie i błogosławi domostwa. Stąd wzięła się tradycja zostawiania na parapecie pokarmów dla niej. Dzień św. Brygidy wywodzi się z obchodów celtyckiego święta Imbolc. Był to dzień poświęcony irlandzkiej bogini wiosny, lecznictwa i rzemiosła, zwanej Birgit. Tradycyjnie w ten dzień przepowiadało się także pogodę. Obserwowano, czy z nor wychodzą węże i borsuki, co miało zwiastować początek wiosny. Prawdopodobnie ta tradycja stała się pierwowzorem Dnia Świstaka.

 

 

Lammas – irlandzkie święto Lammas, czyli Święto Chleba, obchodzone jest 1 sierpnia. Od tego dnia rozpoczynają się zbiory pszenicy i jęczmienia. Tradycyjnie w święto Lammas odbywa się msza, do której bierze się chleb ze świeżo zebranych zbóż. Nazwa Lammas pochodzi od irlandzkiego słowa oznaczającego bochenek. Święto to wywodzi się z celtyckiego święta Lughnasadh, podczas którego także świętowano zbiory. Data Lughnasadh wzięła się stąd, że pierwszy sierpnia wypadał dokładnie pomiędzy przesileniem letnim a równonocą jesienną. Nazwa święta pochodzi od celtyckiego boga słońca imieniem Lugh, będącego także mitycznym królem Irlandii.

 

 

Poznaj angielskie słownictwo związane ze świętami Celtów oraz z celtycką kulturą

 

equinox – równonoc

 

winter solstice – przesilenie zimowe

 

summer solstice – przesilenie letnie

 

harvest – żniwatradycje celtyckie

 

spirits – duchy, dusze

 

divination – wróżbiarstwo

 

feasting – ucztowanie

 

mythology – mitologia

 

bonfire – ognisko

 

annual – coroczne

 

eve – przeddzień

 

druid – kapłan celtycki

 

bard – celtycki pieśniarz

 

 

Poznaj również brytyjskie tradycje wielkanocne oraz angielskie słownictwo z nimi związane.

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą