
Obszar dzisiejszej Wielkiej Brytanii był zamieszkiwany w starożytności przez Celtów. Od nich właśnie wywodzi się duża część współczesnych mieszkańców Wysp Brytyjskich. Kultura i sztuka Celtów do dziś budzą fascynację i mają liczne grono miłośników. Niektóre elementy kultury celtyckiej pozostały żywe do czasów współczesnych. Poznaj znane święta i tradycje brytyjskie, które wywodzą się ze starożytnych świąt celtyckich.
Halloween to znane święto duchów, kojarzone dziś głównie z popkulturą, wywodzi się z celtyckiego Samhain, obchodzonego w noc z 31 października na 1 listopada. Samhain było najważniejszym celtyckim świętem, związanym z końcem lata i żniw. Był to także początek tak zwanej ciemnej pory roku, czyli odpowiednika naszej jesieni i zimy. Święto miało przypominać o nieuchronności przemijania. Celtowie wierzyli, że tej nocy zmarli mogli znów pojawić się na ziemi. Wierzono także, że duch zmarłej osoby mógł zamieszkać w człowieku. Aby ustrzec się przed tym niebezpieczeństwem, Celtowie przebierali się za potwory i nieziemskie stworzenia lub zakładali zniszczone łachmany i udawali żebraków, aby zniechęcić do siebie duchy. Prawdopodobnie stąd wzięła się tradycja współczesnych maskarad urządzanych z okazji Halloween.
Dzień Świętej Brygidy dzień patronki Irlandii przypada 1 lutego. W Irlandii, szczególnie w małych miejscowościach, wierzy się, że w przeddzień swojego święta św. Brygida podróżuje na krowie po świecie i błogosławi domostwa. Stąd wzięła się tradycja zostawiania na parapecie pokarmów dla niej. Dzień św. Brygidy wywodzi się z obchodów celtyckiego święta Imbolc. Był to dzień poświęcony irlandzkiej bogini wiosny, lecznictwa i rzemiosła, zwanej Birgit. Tradycyjnie w ten dzień przepowiadało się także pogodę. Obserwowano, czy z nor wychodzą węże i borsuki, co miało zwiastować początek wiosny. Prawdopodobnie ta tradycja stała się pierwowzorem Dnia Świstaka.
Lammas irlandzkie święto Lammas, czyli Święto Chleba, obchodzone jest 1 sierpnia. Od tego dnia rozpoczynają się zbiory pszenicy i jęczmienia. Tradycyjnie w święto Lammas odbywa się msza, do której bierze się chleb ze świeżo zebranych zbóż. Nazwa Lammas pochodzi od irlandzkiego słowa oznaczającego bochenek. Święto to wywodzi się z celtyckiego święta Lughnasadh, podczas którego także świętowano zbiory. Data Lughnasadh wzięła się stąd, że pierwszy sierpnia wypadał dokładnie pomiędzy przesileniem letnim a równonocą jesienną. Nazwa święta pochodzi od celtyckiego boga słońca imieniem Lugh, będącego także mitycznym królem Irlandii.
equinox równonoc
winter solstice przesilenie zimowe
summer solstice przesilenie letnie
harvest żniwa
spirits duchy, dusze
divination wróżbiarstwo
feasting ucztowanie
mythology mitologia
bonfire ognisko
annual coroczne
eve przeddzień
druid kapłan celtycki
bard celtycki pieśniarz
Poznaj również brytyjskie tradycje wielkanocne oraz angielskie słownictwo z nimi związane.
Dziś bierzemy pod lupę słowa i wyrażenia używane na co dzień przez native speakerów. Jeśli...
CZYTAJ DALEJ