
Wkuwasz słówka, poświęcając na to niezliczone godziny, a efektów za bardzo nie widać? Być może uczysz się w niewłaściwy sposób. Poznaj swój styl uczenia się i wykorzystaj go w nauce angielskiego.
Uczysz się z książki lub czytasz jakiś tekst, a gdy po czasie próbujesz przypomnieć sobie daną informację, bez problemu przywołujesz układ strony, obrazki i zdjęcia? Jesteś wzrokowcem.
Jako wzrokowiec przyswajasz wiedzę poprzez patrzenie i czytanie. Z wykładów niewiele jesteś w stanie wynieść, więc sporządzanie notatek to rozsądna opcja (sprawdź).
Jak powinieneś się uczyć angielskiego?
Słówek lepiej ucz się z notatek, podobnie jak ich zapisu fonetycznego. Na początku przygody z angielskim akcent może być dla ciebie trudny do wychwycenia.
W przyswajaniu języka pomoże także czytanie książek i zagranicznych serwisów informacyjnych. Podkreślanie, zaznaczania, wypunktowanie i inne formy atrakcyjnego wyeksponowania zdań lub słówek ułatwią zapamiętywanie.
Sposób dla ciebie: fiszki. Najlepiej zilustrowane i kolorowe, zwłaszcza na początku nauki.
Najwięcej informacji wynosisz z wykładu i jesteś w stanie odtworzyć ich treść, ale powtarzanie z książki na niewiele się zdaje. Jesteś słuchowcem.
Jako słuchowiec uczysz się poprzez słuchanie i powtarzanie na głos. W przeciwieństwie do wzrokowca myślisz słowami, nie obrazami.
Jak powinieneś się uczyć angielskiego?
Słówka najlepiej powtarzaj na głos (kliknij), a po skończonej partii poprosić kogoś o odpytanie. Podobnie w razie trudności z zapamiętaniem trudniejszych zwrotów, poproś kogoś o kilkukrotne przeczytanie ich na głos. Słuchowcy często mają bardzo dobrą pamięć muzyczną, dlatego wyrobienie sobie akcentu nie powinno sprawiać ci trudności. W nauce słownictwa pomocne będą także fiszki audio.
Teksty po angielsku czytaj zawsze na głos, nigdy w myślach. Dzięki temu łatwiej wychwycisz całe konstrukcje zdaniowe.
Sposób dla ciebie: filmy i piosenki po angielsku. Na początku nauki sięgnij po te dedykowane dzieciom (sprawdź).
Zawsze podczas wykładów kręcisz się niespokojnie lub wyżywasz artystycznie na marginesach lub ostatniej stronie zeszytu? Jesteś
kinestetykiem.
Jako kinestetyk uczysz się poprzez zaangażowanie. Samo słuchanie i patrzenie to dla ciebie za mało, potrzebujesz działania angażującego inne zmysły, zwłaszcza dotyk.
Jak powinieneś się uczyć angielskiego?
Słówka najlepiej wypisuj z tekstu i na bieżąco szukaj ich tłumaczenia w słowniku. Dbaj o ich poprawny zapis, gdyż jako kinestetyk możesz mieć problemy z ortografią.
Wiedzę najłatwiej przyswajasz będąc w ruchu, więc słuchawki z kursem angielskiego podczas sprzątania, biegania czy innej aktywności to opcja godna rozważenia. Podobnie jak chodzenie po pokoju i powtarzanie z książki. Wybór konkretnej metody zależy także od tego, czy przy byciu kinestetykiem jednocześnie przeważają u ciebie cechy wzrokowca czy słuchowca.
Sposób dla ciebie: przepisywanie słówek i notatek oraz układania wierszyków i opowiadań ze słownictwem trudnym do przyswojenia.
Dziś bierzemy pod lupę słowa i wyrażenia używane na co dzień przez native speakerów. Jeśli...
CZYTAJ DALEJ