Rzeczowniki policzalne w pigułce - countable nouns

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

rzeczowniki policzalne

 

Najprościej mówiąc, rzeczowniki policzalne (countable nouns) to te, które można policzyć. Określają one rzeczy, których można dotknąć, dokładnie podać, ile ich jest, zmniejszyć albo zwiększyć ich liczbę, np. apple, girl, dog, egg. W przeciwieństwie do rzeczowników niepoliczalnych mają i liczbę pojedynczą, i liczbę mnogą.

 

Reguła ta wydaje się bardzo logiczna, jednak na początkowym etapie nauki może sprawiać trudność. A to wszystko przez to, że niektóre angielskie rzeczowniki policzalne mają swoje niepoliczalne odpowiedniki w polskim i odwrotnie. Przykładem może być advice (rada). W języku angielskim jest to rzeczownik niepoliczalny, po polsku natomiast chętnie dajemy komuś trzy lub cztery rady.

 

Ciekawy przypadek, który sprawia uczniom najwięcej problemów, to słowo money. Wydawałoby się przecież, że pieniądze szczególnie nadają się do liczenia, okazuje się jednak, że dla Anglików są po prostu niepoliczalne. Podobnie zresztą jest w języku polskim. Różnica polega na tym, że słowo „pieniądze“ w języku polskim możemy połączyć z czasownikiem w liczbie mnogiej, natomiast w angielskim łączymy je z czasownikiem w liczbie pojedynczej.

 

 

Rzeczowniki policzalne – angielskie określenia ilości

 

Rzeczowniki policzalne w angielskim rządzą się swoimi prawami. Wymagają użycia przedimków a, an lub the. Mają także własne określenia ilości, których nie można używać do rzeczowników niepoliczalnych. Widoczne jest to w przypadku pytań – o rzeczowniki policzalne zawsze pytamy How many?, o niepoliczalne – How much?

 

Rzeczowniki policzalne mają także swoje określenia w zdaniach twierdzących. Jeżeli chcemy zaznaczyć, że czegoś jest sporo, możemy użyć sformułowania a number of. Jeżeli natomiast masz zamiar zaznaczyć, że opisywanych przez ciebie przedmiotów jest tylko kilka, musisz użyć a few.

 

 

Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne w angielskim

 

Na uczących się języka czyha kolejna trudność, z której nie każdy zdaje sobie sprawę. Otóż niektóre rzeczowniki w języku angielskim są i policzalne, i niepoliczalne. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim słówko zostanie użyte.

 

Hair to w zasadzie rzeczownik niepoliczalny – wszystkich włosów na głowie nie sposób przecież policzyć, co więcej, słowo to może oznaczać po prostu fryzurę. A hair to natomiast pojedynczy włos, który może przyczepić się do ubrania lub zaplątać w jakiejś potrawie.

 

Be careful! It is a hair in a plate!

Uważaj, w talerzu jest włos!

 

A lamb, czyli jagnię, to, jak wszystkie nazwy zwierząt, rzeczownik policzalny. W formie niepoliczalnej oznacza natomiast jagnięcinę, czyli rodzaj mięsa.

 

I ordered roast lamb.

Zamówiłem pieczoną jagnięcinę.

 

W języku angielskim niepoliczalna jest także praca, czyli work. Inaczej w przypadku prac – wytworów artystycznych.

 

He sold a work.

On sprzedał pracę (artystyczną).

 

Speech to rzeczownik niepoliczalny oznaczający mowę, czyli umiejętność porozumiewania się. To samo słowo z przedimkiem a to mowa w znaczeniu „przemówienie“.

 

The King gave a speech.

Król wygłosił przemowę.

 

Poznałeś już zasady użycia rzeczowników policzalnych. Sprawdź też, jak stosować rzeczowniki niepoliczalne w języku angielskim.

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą