Nauka angielskiego z piosenek – 5 przydatnych porad

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

nauka angielskiego z piosenek

 

Każdy sposób jest dobry, by szlifować angielski i poszerzać zasób słownictwa, a jeśli dodatkowo metoda nauki sprawia przyjemność, to tylko lepiej. Pisaliśmy już, jak uczyć się angielskiego z filmów. Dzisiaj podpowiadamy, jak pogłębiać wiedzę poprzez słuchanie piosenek.

 

 

Na początku do nauki wybieraj proste piosenki

 

Na metafory i poetyckie opisy jeszcze przyjdzie czas. Teraz sięgnij raczej po proste piosenki z nurtu muzyki pop. Może wydać się to zabawne, ale częsty schemat „ona jest w nim zakochana, on ją odtrącił, a kiedy przejrzał na oczy, ona już była z innym“ to gwarancja łatwego słownictwa, które na początku nauki będzie jak znalazł.

 

Zamiast piosenek z szybkim rytmem, wybierz raczej wolniejsze utwory, gdyż to jednocześnie oznacza dokładniejszą artykulację. Taki tekst po prostu łatwiej zrozumieć. Zbyt duże tempo i szybki śpiew będzie się wiązał z koniecznością jednoczesnego czytania tekstu, gdyż osobie początkującej trudno będzie cokolwiek zrozumieć ze słuchu.

 

Ellie Goulding – Love me like you do

 

Autor tekstu: Ilya Salmanzadeh, Tove Lo

 

You’re the light, you’re the night
You’re the color of my blood
You’re the cure, you’re the pain
You’re the only thing I wanna touch

 

 

 

Poznaj angielskie wersje polskich piosenek

 

Polscy artyści nierzadko mają w repertuarze swoje znane utwory także w wersji po angielsku. Tłumaczenie nie zawsze jest wierne, ale mimo wszystko z takiej piosenki łatwiej będzie zrozumieć słówka z kontekstu, kiedy znasz już tekst po polsku. Takie wersje swoich hitów mają m.in. zespoły Hey lub Coma.

Przy ich słuchaniu panuje taka sama zasada, co przy czytaniu dobrze znanych książek po angielsku. Jeśli kilkakrotnie sięgałeś po całą serię przygód o Harrym Potterze po polsku, z większą łatwością zrozumiesz oryginał. Podobnie dobrze znany tekst polskiej piosenki sprawi, że nauka z wersji po angielsku okaże się bardziej efektywna.

 

Hey – A letter

 

Autor tekstu: Katarzyna Nosowska

 

My only one
It's been just a few short days
But I can't stop the tears
Or the lip-biting
Touching myself
Like you always used to do

 

 

Ucz się z piosenek po angielsku w wykonaniu polskich artystów

 

Słuchanie polskich wykonawców śpiewających po angielsku jest dobre nie tylko w przypadku dwóch wersji językowych. To w ogóle skuteczne rozwiązanie, jeśli chodzi o dobór piosenek do nauki języka angielskiego. Choć polskim artystom nie można odmówić znajomości angielskiego, ich akcent nigdy nie będzie brzmiał doskonale. Taką wymowę zdecydowanie łatwiej zrozumieć niż zagranicznych artystów śpiewających w swoim rodzimym języku.

 

Jeszcze lepszą metodą nauki angielskiego jest korzystanie z kilku wersji tego samego utworu – w oryginalnym wykonaniu artysty anglojęzycznego i coveru śpiewanego przez Polaka. W Internecie można znaleźć bardzo dużo kanałów z amatorskimi wykonaniami. Ciekawym urozmaiceniem będzie też słuchanie wykonawców w polskich programach typu talent show. Taką nie do końca idealną wymowę dobrze później skonfrontować z oryginałem, by wyćwiczyć także akcent.

 

Monika Brodka – Horses

 

Autor tekstu: Monika Brodka, Zbigniew Bzymek

 

Why's the night so long?
Got no guru that will
Take me home
A lonely heart
From end to start

 

 

 

Ucz się angielskiego z piosenek, czytając tekst

 

Czytanie to metoda dobra dla wzrokowców. Zanim jednak sięgniesz po tekst piosenki, najpierw wysłuchaj utworu kilkakrotnie. Postaraj się wyszczególnić i zrozumieć jak najwięcej pojedynczych słów, a także całych zdań. Dopiero po kilku próbach włącz utwór w wersji z tekstem zamiast teledysku. Spróbuj też przygotować własną wersję tłumaczenia.

 

W taki sposób masz możliwość uczenia się angielskiego w dowolnym miejscu. Mając przy sobie smartfon z Internetem, możesz jednocześnie słuchać muzyki i śledzić tekst lub, w razie trudności, sięgnąć po jego tłumaczenie.

 

P!nk – Try

 

Autor tekstu: Mike Busbe, Ben West

 

Where there is desire
There is gonna be a flame
Where there is a flame
Someone's bound to get burned
But just because it burns
Doesn't mean you're gonna die
You gotta get up and try and try and try

 

 

Do nauki wybieraj angielskie piosenki o danej tematyce

 

Nauka angielskiego z piosenek to także świetna okazja do odkrywania nowych artystów. Jeśli planujesz pogłębiać wiedzę w danej dziedzinie i uczyć się słówek z konkretnego zakresu tematycznego, znajdź jak najwięcej utworów związanych z tym obszarem. Takimi informacjami wymieniają się użytkownicy na forach, więc wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz „songs about…“. Istnieje spora szansa, że w wynikach otrzymasz gotową listę piosenek.

 

Na dobry początek nauki skorzystaj z przygotowanych przez nas określeń pogody po angielsku w piosenkach.

 

Gene Kelly – Singin’ in the Rain

 

Autor tekstu: Arthur Freed

 

I’m singin’ in the rain
Just singin’ in the rain
What a glorious feelin’
I’m happy again.
I’m laughing at clouds.
So dark up above
The sun’s in my heart
And I’m ready for love.

 

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą