Jak nauczyć się myślenia w języku obcym?

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że myślenie w języku obcym może być jedynie kolejnym krokiem w drodze do płynności językowej, a nie wynikiem doskonałej znajomości języka. To oznacza, że wykształcenie w sobie umiejętności myślenia w języku obcym jest całkowicie możliwe. Podobnie jak w przypadku nauki mówienia, pisania, czytania i słuchania, wszystko to, czego potrzebujemy to praktyka.

Wieloletnia edukacja językowa, nie da nam gwarancji, że pewnego dnia obudzimy się myśląc w języku obcym. Chcielibyśmy zaproponować alternatywne podejście, które naszym zdaniem jest bardziej skuteczne. W skrócie: jeśli chcesz zacząć myśleć w języku, którego się uczysz, musisz wyjść z własnej strefy komfortu i uczynić z języka obcego integralną część swojego życia.

Błędne podejście w początkowej fazie nauki

W początkowej fazie nauki nowego języka, w szczególności wtedy gdy mamy ograniczony zasób słownictwa i nieznaczną zdolność zrozumienia obcych wyrazów, nasz proces komunikowania się z otoczeniem najczęściej przebiega w następującej kolejności:

  1. Słuchamy pytania zadanego w języku obcym;
  2. Każde ze słów tłumaczymy w myślach na język ojczysty;
  3. W głowie tworzymy odpowiedź na pytanie w języku ojczystym i tłumaczymy je na język obcy;
  4. Wypowiadamy zdanie w języku obcym.

Jak można się domyślić, ten długi proces znacząco spowalnia prowadzoną rozmowę. Nasz umysł analizuje każdą wiadomość przychodzącą próbując stworzyć własne tłumaczenie oraz odpowiedź. W tym samym momencie nasz rozmówca, który być może radzi sobie znacznie lepiej z posługiwaniem się językiem, również musi spowolnić proces przekazywania myśli, a często zatrzymać się i wyjaśnić nam znaczenie własnych słów.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyła Ci się podobna sytuacja, z pewnością wiesz jak myślenie w ojczystym języku podczas mówienia w języku obcym utrudnia proces komunikacji. Aby pomóc, podpowiemy w kilku krokach, jak wykształcić w sobie zdolność myślenia w języku obcym.

Opisywanie otaczającego świata

Jeśli jesteś początkujący w nauce języka, spróbuj poświęcić trochę czasu każdego dnia na opisywanie tego, co znajduje  się wokół Ciebie. Dzięki tej metodzie szybciej poszerzysz zakres słownictwa, gdyż nowe, poznawane słowa będą związane z rzeczywistymi obiektami, które możesz zobaczyć. Kiedy widzisz chmury, możesz pomyśleć o tym, jak słowo „chmura” brzmi w języku docelowym. Jeśli nie znasz właściwego wyrazu opisującego to, co widzisz, spróbuj pomyśleć o jakimkolwiek innym słowie, którego możesz użyć do opisu rzeczy, na przykład “biały” lub “niebo”.

  1. Słuchanie muzyki i oglądanie filmów

Dzięki słuchaniu muzyki w języku obcym, nie tylko masz szansę odkryć nową, niesamowitą twórczość zagranicznych artystów, ale równocześnie jesteś w stanie stopniowo przyzwyczajać się do brzmienia języka, którego chcesz się nauczyć. Słuchaj muzyki regularnie, a zobaczysz, że pomimo braku znajomości części słów, teksty utkwią Ci w pamięci. Innym sposobem przyswajania języka jest oglądanie filmów. Poszukaj produkcji w swoim własnym języku, ale spróbuj oglądać je z napisami w języku docelowym. W trakcie słuchania dialogów, będziesz cały czas czytać w języku obcym, co przy okazji znacząco pomoże zwiększyć szybkość czytania.

  1. Rozmowa z samym sobą

Jeśli Twój poziom języka obcego jest na tyle zaawansowany, aby pozwolić Ci na prowadzenie prostej rozmowy, dobrym pomysłem jest regularne mówienie do samego siebie. To świetne ćwiczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie mamy kontaktu z native speakerami. Oprócz pomocy w organizowaniu myśli, taka rozmowa pozwala również ćwiczyć wymowę. Staraj się pomyśleć o typowych rozmowach, które zwykle na co dzień prowadzisz w ojczystym języku i wyobraź sobie, jak mogłyby wyglądać gdybyś prowadził je w języku obcym. Jeżeli pewne słowa lub wyrażenia sprawiają Ci problem, a zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się wielokrotnie przy różnych okazjach, zapisz je w notesie lub telefonie, a następnie sprawdź tłumaczenie. To niezwykle skuteczny sposób na szybkie uzyskanie użytecznego słownictwa, zwłaszcza że najprawdopodobniej będziesz go potrzebował w codziennych sytuacjach.

  1. Zacznij korzystać z jednojęzycznych słowników

Korzystanie ze słownika jednojęzycznego może oznaczać ważny krok na drodze ku płynności w języku obcym. To oznacza, iż używasz już wyłącznie języka obcego do uczenia się jego samego. W tego typu słownikach zarówno poszukiwane słowo, jak i jego definicja są zapisane w jednym języku, a więc korzystając ze słownika jednojęzycznego, nie musimy już tłumaczyć słów z języka ojczystego na obcy i odwrotnie. Będziesz bardzo zaskoczony, jak bardzo takie działanie pomaga myśleć w języku docelowym.  Pamiętajmy jednak, że słowniki jednojęzyczne są najbardziej użyteczne wówczas, gdy jesteśmy już na średnim lub zaawansowanym poziomie nauki.

  1. Czytaj książki pisane w pierwszej osobie

W trakcie nauki języka, czytanie książek  jest niezwykle istotne. Szczególne korzyści jeśli chodzi o myślenie w języku obcym, daje czytanie książek których narracja jest prowadzona w pierwszej osobie. Dzięki tej literaturze poznajemy myśli głównych bohaterów, ich sposób widzenia świata oraz wyrażania pojęć abstrakcyjnych przez native speakerów. Najlepiej sprawdza się literatura młodzieżowa – jej język jest luźny i bardzo realistyczny. Nawet jeśli nie jesteś fanem tej kategorii, polecamy przeczytanie chociaż jednej książki w celach poprawy znajomości języka.

  1. Nauka języka w trakcie codziennych czynności

Jeśli telefon posiada opcję wyboru języka urządzenia, zamień go na ten, którego starasz się nauczyć. Na początku ta drobna modyfikacja będzie wydawała się bardzo niewygodna w użyciu, ale konieczność zrozumienia funkcji telefonu wkrótce będzie wystarczająco silna, by zmusić Cię do zapamiętania mnóstwa nowych słów. Podobnie w przypadku systemu zainstalowanego na naszym komputerze, zmiana języka pomoże osiągnąć biegłość w korzystaniu z urządzenia w języku obcym. Gwarantujemy, że będziesz zastanawiał się, dlaczego nie zrobiłeś tego wcześniej.

Tych 6 kroków pomoże Ci pozbyć się myślenia wyłącznie w ojczystym języku i uciążliwego tłumaczenia zdań w twojej głowie. Spróbuj poświęcać tym ćwiczeniom co najmniej pół godziny dziennie, a zobaczysz jak fantastyczne rezultaty osiągniesz w krótkim okresie czasu!

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o naszej metodzie i sprawdzić nową ofertę? Kliknij!

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą