Najwybitniejsi komentatorzy piłki nożnej

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

najwybitniejsi angielscy komentatorzy piłki nożnej

 

Dla wyspiarzy futbol to więcej niż tylko sport, to prawie religia. Zatem i komentatorzy piłki nożnej to postaci dobrze znane kibicom i… często przez nich komentowane. Nic dziwnego, nie tylko zdają relację z tego, co dzieje się na boisku, ale też przekazują i wyzwalają emocje sportowe. Ich sposób komentowania nie pozostawia nikogo obojętnym, dlatego rozmawiając z Brytyjczykiem o futbolu, warto coś wiedzieć o tych najbardziej znanych komentatorach piłkarskich.

 

Najwybitniejsi angielscy komentatorzy piłki nożnej

 

John Motson

 

Od 1971 do 2008 roku to on komentował wszystkie sukcesy i porażki angielskiej reprezentacji, a jego charakterystyczna brązowa kurtka, podbita barankiem, stała się ikoną brytyjskiego futbolu. Na pewno na jego popularność i przywiązanie widzów miały wpływ wybitne sukcesy drużyn z Wysp w europejskich pucharach (na podobnej zasadzie jak zasłużona estyma, jaką darzony jest Jan Ciszewski), jednak jego zdolności zostały potwierdzone naukowo. Po zbadaniu aparatu mowy „Mottiego” okazało się, że ma dwukrotnie większy zakres głosowy od przeciętnego człowieka, potrafi też przemawiać dwa razy szybciej. Tembr jego głosu kojarzy się większości Brytyjczyków z wielkimi wydarzeniami sportowymi, a odejście od komentowania meczów wywołało narodową debatę na temat zastępcy. Choć zaliczył w swojej długiej karierze niejedną wpadkę, pozostał ukochanym symbolem sportu.

 

John Motson

 

 

Pamiętny cytat:

For those of you watching in black and white, Spurs are in the all-yellow strip.

Dla oglądających na czarno-białych telewizorach, Newcastle występuje w koszulkach z żółtymi paskami.

 

 

 

 

 

Brian Moore

 

Kolejny z zasłużonych dla dziennikarstwa sportowego. To właśnie jemu przypadła zaszczytna rola opisywania tryumfu brytyjskiego zwycięstwa podczas Mistrzostw Świata w 1966 r. W pamięci Anglików jest nierozerwalnie łączony z tym wydarzeniem, jednak nie należy zapominać, że był także twórcą nowego formatu komentowania meczów. Prowadzony przez niego panel analityków podczas mundialu w 1970 r. był początkiem wnikliwej telewizyjnej analizy sportu w Europie i na świecie. Jego bon moty przeszły do języka potocznego, a słowa rzucone podczas emocjonującej końcówki Pucharu Anglii w 1989 roku, ”It’s up for grabs now!” czy opis ”And it’s in there!”, kwitujące kolejne gole, są nierozerwalnie związane z piłką nożną.

 

 

Pamiętny cytat:

 

Shaw, Williams, prepared to adventure down the left. There’s a good ball played in for Tony Morley. Oh, it must be! It is! Peter Withe! – komentarz z tryumfu Aston Villa w Pucharze Europy w 1982 roku. Ten cytat znajduje się obecnie na ścianie stadionu Villa Park.

 

 

Gary Lineker

 

Jeśli Brian Moore pomógł stworzyć piłkarski panel dyskusyjny, Gary Lineker doprowadził go do perfekcji. Futbol był całym jego życiem, ponieważ może pochwalić się karierą skutecznego napastnika (244 gole w 466 meczach, 48 goli w reprezentacji), podczas której słynął ze zręcznych wypowiedzi. To jemu zawdzięczamy cytat, że „piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy”. Bystrość umysłu oraz klasę (w całej karierze nie dostał żółtej kartki) przeniósł z boiska za mikrofon. Obecnie prowadzi z sukcesem niezwykle popularny program ”Match of the Day”, udziela się również w amerykańskiej wersji audycji i regularnie komentuje mecze.

 

 

Pamiętny cytat:

 

If somebody in the crowd spits at you, you’ve got to swallow it.

Jeśli ktoś w tłumie na ciebie napluje, musisz to przełknąć.

 

 

Chris Kamara

 

Nie wszyscy komentatorzy przechodzą do historii ze względu na lotność swych fraz czy wnikliwą analizę. Czasami liczy się niesamowita osobowość i skłonność do niecodziennych pomyłek. Tak jest z Chrisem ”Unbelievable” Kamarą, który przed komentowaniem futbolu był menadżerem piłkarskim. Jego niecodzienne porównania i poczucie humoru przysporzyły mu milionów fanów, przez co bywa wymieniany wśród najwybitniejszych komentatorów. Czy zasłużenie? Cóż, piłka nożna to gra emocji, a Chris Kamara potrafi wywoływać je po mistrzowsku.

 

Chris Kamara

 

 

 

 

Pamiętny cytat:

 

They are fighting like beavers. 

Walczą jak bobry.

 

 

 

Andy Gray, Martin Tyler

 

Może umieszczanie duetu nie jest uczciwym zagraniem, jednak ta dwójka największe tryumfy święciła wspólnie. Andy Gray, były piłkarz, oraz Martin Tyler, dziennikarz sportowy obecny w mediach od lat 70. XX wieku, opisywali wspólnie mecze angielskiej ligi. Ich drogi rozeszły się w 2011 r., gdy pierwszy z nich został zwolniony z pracy za nieodpowiednie uwagi. Do dziś wraca do komentowania tylko sporadycznie. Martin Tyler obecnie trenuje zespół piłkarski i udziela się w amerykańskiej telewizji sportowej. W trakcie wspólnej pracy wytworzyli widoczną chemię, świetnie uzupełniając się w emocjonującym komentowaniu obfitującej we wspaniałe zagrania ligi angielskiej.

 

 

Pamiętny cytat:

 

What a headslam!’

Cóż za trafienie!

 

 

Alan Green

 

Komentujący z charakterystycznym irlandzkim akcentem 63-letni dziennikarz jest postacią dość kontrowersyjną. W swojej wydanej w 2000 roku autobiografii bez litości opisał panujące w angielskiej lidze oraz BBC warunki, za co spotkały go duże nieprzyjemności. Jest znany także ze swoich ognistych dysput z trenerami, chodzi tu m.in. o wieloletni spór z Alexem Fergusonem czy Samem Allardyce’em. Jego niektóre wypowiedzi były mocno kontrowersyjne, a wichrzycielska natura sprawiła, że większość kolegów po fachu nie ma o nim najlepszego zdania. Jednak nikt nie odmówi mu ciekawego sposobu przemawiania, a tym bardziej zdolności do złośliwego podsumowania zdarzeń na boisku.

 

 

Pamiętny cytat:

 

Oh, there’s someone yawning in the crowd. What a surprise. How long have we got to go in this?

 

Och, ktoś ziewa na trybunach. Cóż za niespodzianka. Ile jeszcze czasu zostało? (o poczynaniach Manchesteru United Alexa Fergusona).

 

Zdjęcie John Motson, autor gordonflood, opu­bli­ko­wane na li­cencji CC BY 2.0

Zdjęcie Chris Kamara, autor ChrisKamara.com, opu­bli­ko­wane na li­cencji GNU FDL

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą