Najbogatsi pisarze anglojęzyczni

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

najbogatsi pisarze anglojęzyczni

Czy na twórczości literackiej da się zarobić? Okazuje się, że tak, i to grube miliony. Pod warunkiem, że książki – pisane w języku Szekspira – zdobędą miliony czytelników.

Na polskim rynku wydawniczym z pisania ciężko wyżyć. Jeśli ktoś miałby w tej sprawie wątpliwości, rozwiała je pisarka Kaja Malanowska. W ubiegłym roku ogłosiła na Facebooku, że zarobiła 6800 zł za książkę, której poświeciła 16 miesięcy pracy. Z kolei Szczepan Twardoch, który dla podreperowania budżetu zdecydował się zostać ambasadorem marki Mercedes-Benz, wywołał powszechne oburzenie w środowisku literackim.

Pisarze anglojęzyczni, ze względu na nieporównywalnie większy rynek czytelniczy, mogą liczyć na o wiele większe zarobki bez uciekania się do udziału w reklamie. Oczywiście pod warunkiem, że są popularni – naprawdę bardzo popularni. Sprawdźmy, ile można zarobić na posługiwaniu się językiem angielskim w sposób, który podbija serca milionów ludzi na całym świecie.

Najlepiej zarabiający pisarze świata w 2015 roku:

James Patterson– 89 milionów $

John Green– 26 milionów $

Veronica Roth – 25 milionów $

Danielle Steel – 25 milionów $

Jeff Kinney – 23 milionów $

Janet Evanovich – 21 milionów $

Stephen King – 19 milionów $

J.K. Rowling – 19 milionów $

Nora Roberts – 18 milionów $

John Grisham – 14 milionów $

Dan Brown – 13 milionów $

Suzanne Collins – 13 milionów $

Gillian Flynn – 13 milionów $

Rick Riordan – 13 milionów $

E.L. James – 12 milionów $

George R.R. Martin – 12 milionów $

Źródło: magazyn „Forbes“

 

Zestawienie, które przygotował Forbes, dotyczy książek drukowanych, e-booków, audiobooków oraz zysków ze sprzedaży praw do ekranizacji powieści.

 

Kwoty brzmią zbyt abstrakcyjnie? Przeprowadźmy zatem proste porównanie. Pierwszy na liście, James Patterson, zarabia półtora raza tyle co Rolling Stonesi (57,5 mln dolarów), ponad 220 razy więcej niż Barack Obama (blisko 400 000 dolarów rocznie) i jakieś 93 razy więcej niż wynosi wartość tegorocznej literackiej Nagrody Nobla (około 950 000 dolarów).

 

Ranking otwiera niesłychanie pracowity autor książek dla dzieci. James Patterson wydaje średnio 16 książek rocznie. W ostatnim roku sprzedał ich ponad 16 milionów egzemplarzy, zostawiając daleko za sobą kolejnych autorów. Miejsce drugie i trzecie zajmują pisarze tworzący powieści z gatunku young adult, czyli dla młodych dorosłych, oraz ex aequo znana autorka romansów, Danielle Steel.

 

J.K. Rowling, Suzanne Collins, Jeff Kinney i Rick Riordan to również autorzy książek dla najmłodszych czytelników. W rankingu na 16 pisarzy jest aż siedmiu tworzących dla dzieci, młodzieży lub tzw. młodych dorosłych, a to oznacza, że czytanie książek nadal jest popularne również wśród najmłodszych pokoleń. Pozostali autorzy piszą romanse, thrillery, powieści kryminalno-sensacyjne, erotyczne i fantasy.

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą