Legendy brytyjskie

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

Legendy bytyjskie

 

Wielka Brytania to kraj wybitnych pisarzy i poetów. Być może Wyspy Brytyjskie sprzyjają powstawaniu niezwykłych opowieści? Tamte rejony obfitują przecież w mnóstwo niezwykłych mitów i opowieści. Poznaj najsłynniejsze oraz te mniej znane legendy brytyjskie oraz angielskie słówka i zwroty z nimi związane.

 

 

Legenda o ptakach z Tower

 

 

legendy brytyjskie

 

 

Tower of London to słynna brytyjska budowla obronna i pałacowa wybudowana w XI wieku. W Tower mieściło się słynne więzienie, z którego według londyńczyków nie było ucieczki. Jedyne wyjście z twierdzy było bowiem tuż nad wodą. Skazańców dostarczano na miejsce łódkami.

Najsłynniejsza legenda dotycząca Tower wiąże się z zamieszkującymi twierdzę krukami. Według podania jeśli z twierdzy odejdą kruki, będzie to zwiastować upadek imperium brytyjskiego. Obecnie w twierdzy zamieszkują hodowlane, zaobrączkowane kruki. Mają podwiązane lotki, aby nie mogły opuścić Tower. Krukami stale opiekuje się jeden ze strażników twierdzy. Jego funkcja oficjalnie nosi nazwę Ravenmaster.

 

 

bird ringing, bird banding – obrączkowanie ptaków

 

captive – żyjący w niewoli

 

fall – upadek

 

raven – kruk

 

to fly away – odlecieć

 

 

Legenda o Czarnobrodym

legendy brytyjskie

 

 

Czarnobrody, najsłynniejszy angielski pirat, naprawdę nazywał się Edward Teach lub Thatch i żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Grasował na Morzu Karaibskim i był prawdziwym postrachem marynarzy. O awanturniczym życiu pirata krąży wiele legend. Podobno pewnego razu zapragnął sprawdzić, jak jest w piekle. W tym celu rozkazał podpalić zgromadzoną w ładowni statku siarkę. Według podania wytrzymał w trującym dymie najdłużej z załogi. Pirat zawsze starał się budzić lęk swoim wyglądem. Mówiono, że przyczepiał do swojego kapelusza zapalone lonty. Podobno odpalał też działa przy pomocy swojej zapalonej brody.

Najsłynniejsza legenda dotyczy ogromnych łupów zgromadzonych przez awanturnika. Podobno Czarnobrody zgromadził skarb wart obecnie 6 milionów funtów. Po tym, jak pirat zginął w potyczce z angielskim porucznikiem Robertem Maynardem, cennego majątku nie udało się jednak nikomu odnaleźć. Od 300 lat skarb wciąż uchodzi za największe ukryte bogactwo na świecie.

 

 

fearsome appearance – przerażający wygląd

 

lit fuses – zapalone lonty

 

pirate – pirat

 

sulphur – siarka

 

vessel – statek

 

 

Wiedźma z Wookey Hole

 

legendy brytyjskie

 

 

Powyższe legendy wiążą się z realnymi miejscami lub postaciami historycznymi. Ale folklor Wielkiej Brytanii zna też wiele fantastycznych opowieści. Do jednej z nich należy opowieść o wiedźmie z Wookey Hole. W pobliżu Wookey Hole znajdują się malownicze podziemne jaskinie. Według podania w jednej z jaskiń mieszkała złośliwa czarownica, dokuczająca mieszkańcom. Wieśniacy z Wookey prosili wielokrotnie opata z Glastonbury, aby pomógł im bronić się przed wiedźmą. Opat przysłał do wioski ojca Bernarda, benedyktyńskiego egzorcystę. Mnich polał czarownicę święconą wodą, a wtedy ta zmieniła się w kamień. Kamień ten można oglądać do dziś. Jest to stalagmit przypominający kształtem wiedźmę. Znajduje się on w jednej z jaskiń.

Według innej wersji legendy benedyktyn był w młodości mieszkańcem Glastonbury, zaręczonym z dziewczyną z Wookey. Miłość młodych skończyła się, gdy czarownica przeklęła ich związek. Wiedźma niszczyła relacje ludzi, ponieważ sama została kiedyś porzucona. Mnich szukał zemsty i w końcu udało mu się dopaść czarownicę.

 

Czy to tylko baśń? Prawdopodobnie tak. Ale gdy w 1912 roku znaleziono w jaskini liczący około tysiąca lat kobiecy szkielet, wiele osób zaczęło utożsamiać go ze szczątkami legendarnej czarownicy.

 

 

jilted – porzucony

 

holy water – woda święcona

 

petrified – skamieniały

 

stalagmite – stalagmit

 

 

Gigant z St Michael’s Mount

 

Wiele niezwykłych opowieści rodzi się w mniej znanych rejonach Wielkiej Brytanii. Kornwalijska wyspa St Michael’s Mount także ma swoją legendę. Według podań na wyspie żył groźny olbrzym imieniem Cormoran. Miał tam zbudowane solidne domostwo nie do zdobycia i regularnie dokonywał z niego napadów na okoliczne wioski, plądrując je i siejąc postrach wśród mieszkańców. Pewnej nocy odważny młodzieniec imieniem Jack zakradł się na wyspę i zbudował pułapkę na olbrzyma. Była to ogromna jama, dla niepoznaki przykryta sianem. Cormoran wpadł do niej i nigdy już się nie wydostał.

Dziś każdy turysta odwiedzający St Michael’s Mount może zobaczyć dziurę wykopaną przez Jacka. Na wyspie znajduje się też skała w kształcie serca. Według legend jest to kamienne serce giganta.

 

 

bold – śmiały, odważny

 

cornish – kornwalijski

 

giant – olbrzym

 

trap – pułapka

 

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą