Słowniki godne polecenia

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

słownik języka angielskiego
Słownik to podstawowe wyposażenie osoby, która chce nauczyć się obcego języka. Co wybrać spośród wielu tytułów dostępnych na rynku? Kupić na początek mały i podręczny czy od razu inwestować w poważne tomiszcze? Lepszy papierowy czy internetowy? Angielsko-polski czy angielsko-angielski? Wszystko zależy od osobistych preferencji, poziomu wiedzy i od tego, jaką metodę nauki języka wybrałeś.

 

 

Dla uczących się

 

Jeśli nie zawsze używasz do nauki komputera czy innych narzędzi elektronicznych, jest sprawą oczywistą, że powinieneś mieć podręczny słownik papierowy, na początek angielsko-polski i polsko-angielski. Jeżeli zabierasz go ze sobą do szkoły czy na zajęcia, ważne, by nie był zbyt ciężki. Niektórzy wydawcy sztucznie zwiększają słowniki, dodając do nich grubą okładkę, dużą czcionkę, interlinię, marginesy. To zbędne – ważna jest liczba haseł, a nie stron. Słownik nie jest książką, którą czytamy od deski do deski, może mieć mało tzw. światła i niewielką czcionkę. Idealny ma maksimum treści przy minimum objętości.

 

Dla średnio zaawansowanych

 

słownik języka angielskiegoJeśli opanowałeś już podstawy języka, dobrze jest przyzwyczaić się do używania słownika angielsko-angielskiego, w którym znaczenie słów jest objaśnione po angielsku. Na początku korzystanie z niego może wydawać się trudne, ale z czasem przekonasz się, jak bardzo rozszerza zasób słownictwa i uczy formułowania myśli w obcym języku. Jeżeli w ramach nauki czytasz angielskie e-booki, na pewno już wiesz, jak wygodne i przydatne są angielsko-angielskie słowniki wbudowane w czytnik.

 

 

Dla profesjonalistów

 

słownik języka angielskiego

Ludzie, którzy używają języka obcego na poziomie zawodowym, zdają sobie sprawę z wagi niuansów znaczeniowych, drobiazgowej poprawności czy stuprocentowej pewności co do właściwego zapisu danego wyrażenia. Trudno o taką pewność, gdy korzysta się po prostu ze statystyk wyszukiwarki internetowej lub automatycznego tłumacza. W takich sytuacjach przyda się „Oxford English Dictionary”, odpowiadający standardom naszych słowników języka polskiego i poprawnościowych z wydawnictwa PWN.

 

Przy zakupie słownika należy zwrócić uwagę na:

 

– liczbę haseł – dobry słownik zawiera powyżej 80 000 haseł. Warto sprawdzić, czy informacje na okładce mówią o liczbie haseł, czy może wszystkich fraz, włącznie z przykładami użycia. W tym drugim przypadku właściwych haseł jest dużo mniej;

– budowę haseł – poza znaczeniem słowa hasło powinno zawierać również wymowę, kategorie gramatyczne i przykłady użycia;

– dołączoną wersję cyfrową słownika – przyda się podczas pracy na komputerze, umożliwia odsłuchanie prawidłowej wymowy haseł.

 

Darmowe słowniki internetowe godne polecenia:

http://dictionary.cambridge.org
http://www.thefreedictionary.com
https://www.diki.pl
http://pl.bab.la/slownik/polski-angielski/
http://www.merriam-webster.com/
http://www.ldoceonline.com/

 

Najbardziej profesjonalny jest płatny słownik Oxford English Dictionary:
http://www.oed.com/

 

Jeśli znacie inne wartościowe słowniki angielskie, prosimy o uzupełnienie tej listy!

 

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą