Jak znaleźć motywację do nauki angielskiego?

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

jak znaleźć motywację do nauki angielskiego

 

Chciałbyś dobrze poznać język, ale z czasem twój zapał do książek i fiszek słabnie. Jak znaleźć motywację do nauki angielskiego? Nie jest to wcale takie trudne jakby się wydawało. Wystarczy tylko trochę dobrej woli, a przyswajanie języka bardzo szybko znów stanie się prawdziwą przyjemnością.

 

Motywacja do nauki języka

 

Some people dream of success, while others wake up and work hard at it. 

Winston Churchill

Niektórzy ludzie śnią o sukcesie, podczas gdy inni budzą się i ciężko na niego pracują.

 

Motywacja do nauki języka to najważniejszy oręż, jakim możesz dysponować. Na nic zdadzą się fiszki, zaawansowane aplikacje ze słówkami i tony wydrukowanych materiałów, jeżeli nie masz mnóstwo samozaparcia i chęci do nauki. Na początku przygody z uczeniem się angielskiego jest tego bardzo dużo – z ochotą zabierasz się do książek i cieszysz się na kolejne lekcje. To normalne jednak, że po jakimś czasie tracisz zapał.

 

Uczenie się języka to długotrwały proces, a rozwój umiejętności bardzo trudno jest zweryfikować i obserwować. Ponieważ nie widać postępów, nie mamy wzmocnień pozytywnych, które zachęciłyby nas do dalszej nauki. Dlatego warto naukę podzielić na pewne etapy. Przyjmij, że najpierw nauczysz się pięćdziesięciu podstawowych czasowników. Potem rozszerz listę o 100 najczęściej używanych rzeczowników i tyle samo przymiotników odnoszących się do ludzi i emocji. W ten sposób w szybkim czasie możesz odhaczyć zaliczenie trzech etapów nauki i dzięki temu będziesz czuł większą ochotę na osiąganie kolejnych celów.

 

 

Wewnętrzna i zewnętrzna motywacja do nauki angielskiego

 

Language is the road map of a culture. It tells you where its people come from and where they are going.

Rita Mae Brown

Język jest mapą kultur. Mówi ci skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają.

 

W szkole impuls szedł z zewnątrz, uczyłeś się, by uzyskać dobrą ocenę, świetnie wypaść w oczach nauczyciela i konkurować z różnymi osobami z klasy. Jednak teraz pozostaje ci jedynie wewnętrzna motywacja do nauki angielskiego. To zarazem dobra i zła wiadomość. Taki bodziec będzie dużo silniejszy niż zewnętrzny, jednak trudniej go w sobie odnaleźć.

 

Jeżeli twoim problemem jest brak chęci do nauki, zabaw się w szukanie motywacji. Potrzebujesz zewnętrznej zachęty do uczenia się języka? To sobie ją stwórz! Najlepszym sposobem będzie umówienie się na lekcje grupowe – nie będziesz chciał źle wypaść przed innymi, więc zaczniesz się uczyć. A może zaproponuj wspólną naukę znajomemu na podobnym poziomie? Trochę zdrowej rywalizacji jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a może sprawić, że znacznie chętniej zaczniesz się uczyć.

 

 

Motywacja – ćwiczenia i porady

 

Energy and persistence conquer all things.

Benjamin Franklin

Energia i wytrwałość zwyciężą wszystko.

 

Do rozbudzenia motywacji można wykorzystać proste ćwiczenia, które są naprawdę bardzo skuteczne w przypadku długofalowych zamierzeń. Jednym z najczęściej polecanych przez psychologów jest wyznaczanie sobie celów. Bez tego tak naprawdę nie ma szansy ruszyć. Motywujący cel musi być mierzalny, więc powiedz sobie ile słówek lub jakie partie materiału chcesz mieć przerobione do konkretnego momentu. To pozwoli ci na szybsze i efektowniejsze uczenie się. Świetnym sposobem będzie także wyznaczanie sobie nagród za osiągnięcie kolejnego celu. Jest to bardzo prosta technika, ale przynosi naprawdę świetne efekty.

 

Jednym z najprostszych ćwiczeń, które można wykorzystać w momencie załamywania się motywacji, jest wypisywanie korzyści. Nie masz ochoty na naukę? Weź kartkę i długopis i wypisz wszystkie korzyści płynące z tego, że będziesz znać angielski. Nie muszą być logiczne i uargumentowane – ważne, żeby były prawdziwe. Kiedy zobaczysz jak wiele ich jest, z większą energią zabierzesz się do książek. Najlepiej zachowaj tak przygotowaną listę i w momencie kolejnego kryzysu do niej wróć.

 

jak znaleźć motywację do nauki angielskiego

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą