Jak napisać esej po angielsku? 5 kroków do sukcesu

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

esej po angielsku

Stworzenie dłuższej wypowiedzi pisemnej to najmniej lubiana praca domowa z angielskiego. Pisanie esejów po angielsku jest rzeczywiście dość trudne – wymaga skupienia, przemyślenia całości i dbałości o szczegóły. Co zrobić, żeby pisać angielskie wypracowania lepiej i z większą przyjemnością?

 

Znajdź pomysł

 

Zanim zaczniesz pisać, zastanów się nad tym, co będzie głównym, twoim osobistym tematem tekstu. Spróbuj wymyślić coś nietuzinkowego, ciekawy pomysł lub formę, odpowiednie do danego rodzaju wypowiedzi. Przykład: kiedy temat twojego eseju brzmi „Co sądzisz o karze śmierci?“, zamiast snuć teoretyczne rozważania, wciel się w rolę skazanego na śmierć mordercy, przelej na papier jego uczucia i myśli. Znacznie łatwiej jest napisać kilka prostych zdań o jakiejś oryginalnej, nietypowej sytuacji niż klecić ogólne frazesy, których styl jest zwykle trudniejszy i mniej przejrzysty. Pisz o konkretach, nie o ideach – tak jest po prostu łatwiej. Nie obawiaj się, że twój pomysł zostanie uznany za głupi. Nikt tego nie będzie oceniał – liczy się to, czy potrafisz się wypowiedzieć na piśmie w obcym języku. Pamiętaj jednak, że powinno to być stosowne do sytuacji i formy wypowiedzi.

 

 

Zmień perspektywę

 

Zamiast zadawać sobie pytanie „Jak to napisać?“, zapytaj siebie „Co chcę napisać?“. Każdy chyba pamięta ze szkoły męczarnie związane z zastanawianiem się, jak stworzyć wstęp i zakończenie, które będzie powtórzeniem innymi słowami tego, co już powiedzieliśmy. Podejdź do tego z innej strony. Zastanów się, jak krótko i celnie podsumowałbyś temat, rozmawiając o tym z przyjacielem. Użyj anegdoty, bon motu, cytatu. Poszukaj porównań, odniesień do popkultury. Postaw na ciekawą, zaskakującą treść angielskiego tekstu i jak najprostszą formę.

 

 

Wspomóż się technologią

 

Jeżeli piszesz na komputerze, ustaw w edytorze tekstu język sprawdzania: angielski. Dzięki temu unikniesz wielu literówek. Korzystaj z internetowych słowników, które często podpowiedzą ci przydatne frazy i wyrażenia, wzbogacające twoje angielskie wypracowanie (sprawdź). Uważaj na translatory, potrafią generować wiele błędów. Nie stosuj ich do tłumaczenia całych zdań.

 

 

Uczyń swój tekst atrakcyjnym

 

Staraj się unikać powtórzeń tych samych wyrazów, jednak bez przesady – w języku angielskim są one mniej rażące niż w polszczyźnie. Zbyt rzadko natomiast zwracamy uwagę na powtórzenia konstrukcji składniowych całych zdań, które mają duże znaczenie dla ogólnego wrażenia odbioru tekstu. Chodzi o umieszczanie obok siebie ciągu zdań, które są podobnie zbudowane, np. zaczynają się od tego samego podmiotu, po którym następuje orzeczenie i dopiero dalszy ciąg zdania. She wasShe saidShe had– jeśli w twoim angielskim wypracowaniu znalazło się zbyt dużo podobnych zdań, sąsiadujących ze sobą, spróbuj je przekształcić. Żeby je lepiej wychwycić, przeczytaj tekst na głos.

 

 

Sprawdzaj, sprawdzaj i jeszcze raz sprawdzaj

 

Nie ma takiego tekstu, w którym nie dałoby się poprawić błędów i usterek. Po skończeniu pisania sprawdź swój angielski esej pod względem logicznej spójności, zgodności z tematem i formą wypowiedzi, gramatyki i słownictwa oraz interpunkcji i literówek. Jeżeli masz taką możliwość, na koniec poproś jeszcze inną osobę o przeczytanie twojej pracy. Szanuj jednak cudzy czas – zanim to zrobisz, najpierw sprawdź samodzielnie. Po korekcie zweryfikuj tekst raz jeszcze. Gotowe!

 

 

Więcej informacji na co zwrócić uwagę pisząc esej znajdziesz tu.

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą