
Naukę języka angielskiego warto zacząć wcześnie, gdy umysł dziecka z łatwością chłonie nowe informacje. Ponieważ nawet najmłodsi są już zaznajomieni z elektroniczną rozrywką, można skorzystać z ich zamiłowania do spędzania w ten sposób wolnego czasu i przemycić do sesji przed monitorem odrobinę wiedzy. Co musimy wiedzieć, jeśli szukamy odpowiedniej gry edukacyjnej dla dzieci?
Zanim zaczniemy szukać konkretnego tytułu, zorientujmy się, jakim sprzętem dysponujemy. Najprostsze gry i zabawy uruchomimy już za pomocą telefonu lub tabletu. Bardziej skomplikowane programy do nauki języka angielskiego będą dostępne na komputery stacjonarne lub laptopy. Produkcje łączące rozrywkę z edukacją znajdziemy również na konsole do gier.
Każda gra edukacyjna dla dzieci dopuszczona do sprzedaży posiada wyraźnie zaznaczoną kategorię wiekową, przyznawaną przez ESRB (Entertainment Software Rating Board). I tak na przykład dla najmłodszych jest to oznaczenie EC (Early Childhood), dla starszych należy szukać produkcji z rankingiem E (Everyone), czyli dla dzieci powyżej 6 lat. Warto zajrzeć na stronę tej organizacji (ESRB), ponieważ prócz ograniczeń wiekowych znajdują się tam opisy oznaczeń dla zawartych w grze treści (przemoc, alkohol, nagość).
Przy poszukiwaniu gier edukacyjnych do nauki języka warto kierować się rekomendacjami instytucji oraz szkół językowych. Zazwyczaj są wypisywane na pudełkach (jeśli kupujemy je w sklepie) i okładkach (jeżeli kupujemy przez sklep internetowy) lub podawane na stronie (jeśli uruchamiamy je z poziomu przeglądarki). Wybierając takie pozycje, zwróćmy też uwagę na zbyt krzykliwe kolory lub muzykę. Mogą zmęczyć maluchy.
Same gry możemy pozyskiwać na kilka sposobów. Aplikacje edukacyjne do nauki angielskiego możemy ściągnąć na telefon przez sklepy internetowe, zaś darmowe gry uruchomimy za pomocą przeglądarki. W przypadku pełnoprawnych programów edukacyjnych dla dzieci będziemy musieli zaopatrzyć się w płytę w sklepie z grami. To dobre miejsce do zasięgnięcia porady na temat wyboru gry. Niekiedy programy edukacyjne do nauki angielskiego znajdują się także w księgarniach językowych. Jeżeli chcemy otrzymać naszą grę bez wychodzenia z domu, możemy skorzystać z wirtualnej dystrybucji i sklepu internetowego. Znajdziemy tam również rekomendacje dotyczące konkretnych pozycji.
Segment gier dla dzieci jest bardzo szeroki, jednak większość z nich ma podobne założenia. Gry edukacyjne do nauki angielskiego dla najmłodszych opierają się zazwyczaj na prostych zagadkach logicznych, rozpoznawaniu zwierząt i kolorów, dopasowywaniu elementów i odszukiwaniu ukrytych szczegółów. Często towarzyszą im wesołe piosenki i rymowanki, a ich śpiewanie ma pomóc dzieciom w zapamiętywaniu słówek.
Dla starszych dzieci mamy do wyboru bardziej zaawansowane rozrywki. Często przybierają formę przygodowych łamigłówek z elementami zręcznościowymi, uzupełnianych testami i ćwiczeniami. Ważne, aby mimo edukacyjnego charakteru gry pozostawały dobrą rozrywką. Im mniej nachalne będzie przekazywanie wiedzy, tym skuteczniejsza nauka.
Gry po angielsku do nauki języka znajdziemy w wersji pełnej wówczas możemy liczyć na kilka, a nawet kilkanaście godzin rozrywki. Wersje darmowe zwykle zapewniają od kilku do kilkudziesięciu minut zabawy. Pamiętajmy, aby dziecko robiło regularne przerwy w graniu, tak by na każde 45 minut wpatrywania się w ekran przypadało 15 minut innych czynności można je wykorzystać na przećwiczenie poznanych słów i zwrotów.
Proponujmy zamienniki rozrywek wirtualnych. Samo spędzanie czasu przed grami co prawda nie musi być szkodliwe, jednak pozycja siedząca i nadmierna ekspozycja na światło komputera mogą zaszkodzić kręgosłupowi i oczom. Według badań Fundacji Dzieci Niczyje co ósmy polski gimnazjalista ma problem z kontrolowaniem czasu, jaki spędza przed komputerem. Dlatego powinniśmy interesować się rozrywkami dziecka i nie zostawiać go samego przed ekranem. Pamiętajmy gry edukacyjne to tylko narzędzie, które najlepiej będzie stosować wspólnie z rodzicami.
Więcej pomocnych informacji o grach przeczytasz TU .
Dziś bierzemy pod lupę słowa i wyrażenia używane na co dzień przez native speakerów. Jeśli...
CZYTAJ DALEJ