Struktury leksykalno-gramatyczne

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

Struktury leksykalno-gramatyczne to temat, który często pojawia się na egzaminach i maturach z języka angielskiego. Są wśród nich transformacje, ćwiczenia słowotwórcze, parafrazy, uzupełnianie luk. Aby dobrze przygotować się do tej części egzaminu, należy jak najwięcej ćwiczyć i nie zrażać się początkowymi niepowodzeniami. Z czasem będzie tylko łatwiej. Im więcej będziemy ćwiczyć, tym łatwiejsze będą dla nas struktury leksykalno-gramatyczne w języku angielskim.

wyrażenia z take

Angielskie wyrażenia z take

Co znaczy słówko take po angielsku? Najprościej można je przetłumaczyć jako „brać“ lub „wziąć“. Okazuje się jednak, że ten czasownik występuje w wielu potocznych wyrażeniach i nabiera w nich różnych znaczeń. Poznaj najpopularniejsze z nich na przykładzie dialogu Alice i Jennifer, które przyjechały do Warszawy i rozmawiają o zwiedzaniu miasta.

CZYTAJ DALEJ
konstrukcja used to

Konstrukcja „used to“ i jak ją stosować

  Przyzwyczajenie jest naszą drugą naturą. Aby poprawnie opowiedzieć po angielsku o swoich nawykach z przeszłości lub o tym, do czego przywykliśmy, musimy użyć zdań z konstrukcją used to. Na szczęście ta struktura gramatyczna jest prosta w użyciu. Poznaj zasady jej stosowania wraz z przykładami z życia Jamesa i Susan, którzy przeprowadzili się z miasta …

CZYTAJ DALEJ
speak-up-strefa-angielskiego-zajawka-noun

Rzeczowniki policzalne w pigułce

  Najprościej mówiąc, rzeczowniki policzalne (countable nouns) to te, które można policzyć. Określają one rzeczy, których można dotknąć, dokładnie podać, ile ich jest, zmniejszyć albo zwiększyć ich liczbę, np. apple, girl, dog, egg. W przeciwieństwie do rzeczowników niepoliczalnych mają i liczbę pojedynczą, i liczbę mnogą.

CZYTAJ DALEJ
forma kauzatywna

Forma kauzatywna – jak i kiedy ją stosować?

    Konstrukcje z formą kauzatywną, czyli causative have, stosujemy wówczas, gdy podmiot zdania nie jest wykonawcą czynności, lecz jedynie zleca wykonanie jej komuś innemu, przeważnie specjaliście lub fachowcowi. Wykonawca czynności najczęściej nie jest wymieniony. Tego, kim jest, możemy domyślić się z kontekstu. W praktyce forma kauzatywna najczęściej odnosi się do popularnych usług: remontowych, naprawczych, …

CZYTAJ DALEJ
angielskie czasowniki nieregularne

Angielskie czasowniki nieregularne – jak się ich nauczyć?

  Czasowniki nieregularne to jeden z koszmarów osób uczących się angielskiego. Myśląc „czasowniki nieregularne“, przeważnie każdy widzi oczyma wyobraźni niekończącą się tabelkę, której oczywiście trzeba nauczyć się na pamięć. Obiegowa opinia jest bowiem taka, że angielskie czasowniki nieregularne wymagają długich godzin wkuwania i w dodatku bardzo łatwo się mylą. Udowodnimy ci, że to nieprawda. Pierwszy …

CZYTAJ DALEJ
Angielskie czasowniki modalne

Angielskie czasowniki modalne

  Czasowniki modalne stoją w zdaniu zawsze przed czasownikiem głównym. Dobra wiadomość dla osób uczących się angielskiego jest taka, że występują one zawsze w tej samej formie. Budowa zdania z takim czasownikiem również jest łatwa do zapamiętania i do stosowania.

CZYTAJ DALEJ
konstrukcja to be going to

Konstrukcja „to be going to“ – stosowanie i przykłady

    Konstrukcji be going to używamy, aby wyrazić zamiar dokonania jakiejś czynności. Gramatyczne zasady stosowania konstrukcji to be going to są bardzo proste do przyswojenia. Odmieniamy tylko czasownik to be, a po going to stosujemy czasownik w formie bezokolicznika.

CZYTAJ DALEJ
przyjmowanie propozycji po angielsku

Przyjmowanie propozycji po angielsku

  Każdego dnia co rusz składamy propozycje, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Oferujemy pomoc, zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu i prosimy o przysługę. Dowiedz się, jak złożyć propozycję, jak ją przyjąć lub uprzejmie odrzucić.

CZYTAJ DALEJ
błędy w pisaniu po angielsku

Najczęstsze błędy w pisowni angielskiej

    Mówienie po angielsku to nie wszystko. Prawidłowa pisownia jest bardzo ważna, szczególnie w dobie komunikacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Poznaj najczęstsze błędy w pisowni angielskich słów.

CZYTAJ DALEJ
phrasal verbs

Trzy historyjki o phrasal verbs

Phrasal verbs, czyli czasowniki frazowe, to ta część angielskiej gramatyki, w której wyjątkowo łatwo się pogubić. Jak bowiem poprawnie i raz na zawsze zapamiętać, czym różni się get up od get on? Okazuje się jednak, że i na to jest metoda. Najlepszym sposobem, zamiast uczenia się słówek wyrwanych z kontekstu, jest zapamiętywanie wyrażeń pojawiających się …

CZYTAJ DALEJ
liczba mnoga w języku angielskim

Wyjątki w tworzeniu liczby mnogiej

Liczbę mnogą w języku angielskim tworzymy w prosty sposób. Do rzeczownika w liczbie pojedynczej dodajemy końcówkę –s lub –es. To jedna z pierwszych rzeczy, jakiej uczymy się na lekcjach angielskiego. Okazuje się jednak, że od tej prostej reguły jest sporo wyjątków. Poznaj kilka grup rzeczowników, dla których liczbę mnogą tworzy się w nietypowy sposób.

CZYTAJ DALEJ
neither, either

Jak używać słówek neither, either i both

  Angielskie słówka neither, either i both są ważnym elementem wypowiedzi, w których dokonujemy wyboru, wykluczamy lub łączymy jakieś rzeczy. Zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego, jak stosować te słówka oraz jak budować angielskie wyrażenia z ich zastosowaniem.

CZYTAJ DALEJ
rzeczowniki niepoliczalne

Rzeczowniki niepoliczalne – uncountable nouns

    Czym są rzeczowniki niepoliczalne? W języku angielskim są to wszystkie rzeczowniki odnoszące się do substancji, rzeczy i zjawisk, których nie da się podzielić na poszczególne jednostki. Do rzeczowników niepoliczalnych należą na przykład angielskie słówka takie jak milk, music, electricity, power.

CZYTAJ DALEJ
reguła OSASCOM

OSASCOM – reguła kolejności przymiotników

  Ten tajemniczy skrótowiec oznacza zasadę stylistyczną określającą kolejność pojawiania się w zdaniu przymiotników. Na jego nazwę składają się pierwsze litery kategorii, według których powinniśmy porządkować przymiotniki.   ”O” – opinion, ”S” – size, ”A” – age, ”S” – shape, ”C” – color, ”O” – origin, ”M” – material.   Określenia rzeczowników powinny być zatem zapisane w następującym porządku:   opinion – opinia – np. beautiful, ugly, pretty. size – rozmiar – …

CZYTAJ DALEJ
struktura "to be about to"

Struktura ”to be about to”

  W języku angielskim istnieje wiele sposobów wyrażania przyszłości. Oprócz różnych odmian czasu przyszłego i teraźniejszego, konstrukcji to be going to i to be to, można również użyć wyrażenia to be about to. Oznacza ono czynność, która wydarzy się za chwilę.

CZYTAJ DALEJ

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą