Gra Pokemon GO i nauka angielskiego

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

pokemon go

 

Nasz świat nagle zaroił się od pokemonów. Fani gry ”Pokemon GO” ścigają je wszędzie: w parkach, na ulicach, na przystankach, a nawet, ku zgorszeniu niektórych, w muzeach i w pobliżu kościołów. Skąd wzięły się te stworki, które nagle stały się nieodłączną częścią naszego świata? Pokemony narodziły się w 1996 roku jako bohaterowie gier konsolowych firmy Nintendo. Nazwa postaci stanowi skrót od japońskich słów poketto monsutā, czyli po angielsku pocket monsters. Gry z kieszonkowymi potworami w roli głównej odniosły w latach dziewięćdziesiątych tak wielki sukces, że wkrótce na ich podstawie stworzono komiksy i serial animowany. Jednak z czasem popularność Pokemonów zaczęła maleć, aż wreszcie zabawne potworki na długie lata popadły w zapomnienie. Aż do 6 lipca 2016 roku, gdy światło dzienne ujrzała aplikacja ”Pokemon GO”, wykorzystująca technologię AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości. Wyposażeni w smartfony gracze ruszyli w teren, aby chwytać pojawiające się w otoczeniu pokemony. Gra szybko zyskała ogromną popularność. W ciągu kilku dni stała się najczęściej pobieraną aplikacją w Stanach Zjednoczonych. Przyczyniła się tym samym do kilkunastoprocentowego wzrostu wartości akcji firmy Nintendo.

 

Pokemon GO i nauka angielskich słówek

 

Co mają wspólnego pokemony z nauką angielskiego? Okazuje się, że wiele. Poznając nazwy zwariowanych stworzonek, można szybko przyswoić wiele mniej znanych angielskich słówek. Oto wybrane nazwy pokemonów wraz z ich etymologią.

 

Charmander – ten sympatyczny pokemon w kształcie jaszczurki z płonącym ogonem jest jednym z pierwszych, które pojawiają się po uruchomieniu aplikacji. Jego nazwa bierze się od czasownika to char, oznaczającego przypalić lub zwęglić oraz salamander, czyli salamandra.

 

Bulbasaur – jest to pokemon wyglądający jak mały dinozaur z roślinką na grzbiecie. Słowo bulb, chociaż przeważnie kojarzy się z żarówką, w tym kontekście oznacza cebulkę. W późniejszych fazach rozwoju Bulbasaur może transformować się w Venusaura. Nazwa tego drugiego bierze się od venus flytrap, czyli angielskiej nazwy roślinki owadożernej, jaką kieszonkowy potwór nosi na grzbiecie.

 

Squirtle – jego nazwa składa się aż z trzech słówek. To squirt oznacza tryskać, bowiem ten pokemon atakuje rywali strumieniem wody. Squirrel to po angielsku wiewiórka, a turtle to żółw. Squirtle przypomina wyglądem oba te zwierzaki.

 

Spearow – nazwa tego latającego pokemona stanowi grę słów. Spear oznacza włócznię, a sparrow wróbla. Jego kolejną formą jest Fearow, którego nazwa zaczyna się od fear, oznaczającego strach.

 

Ekans – na pierwszy rzut oka ta nazwa wydaje się dziwna, ale wystarczy, że przeczytamy ją od tyłu i wiemy już, że imię tego pokemona pochodzi od słowa snake, czyli wąż. Z czasem zmienia się w potworka o nazwie Arbok. Jak nietrudno zgadną, jest to fonetyczny i odwrócony zapis słowa cobra.

 

Clefairy – ten przyjacielski, ale nieśmiały pokemon uwielbia tańczyć w świetle księżyca. W walce może posługiwać się śpiewem lub dźwiękiem, usypiając swoich rywali. Nic zatem dziwnego, że jego nazwa bierze się od słów clef – klucz wiolinowy oraz fairy – wróżka.

 

Diglett – ten dziwaczny pokemon żyje pod ziemią w wykopanych przez siebie tunelach. Czasem wystawia ponad powierzchnię samą główkę. Ma bardzo cienką skórę i jest wrażliwy na słońce. Dig oznacza kopać, a –lett jest sufiksem służącym do tworzenia zdrobnień.

 

 

Gra Pokemon GO i związane z nią słownictwo

 

 

Z grą ”Pokemon GO”, jak z każdą inną, wiąże się specyficzne słownictwo. Poznaj słówka ze świata pokemonów. Niektóre na pewno przydadzą ci się także na co dzień.

 

augmented reality – rzeczywistość rozszerzona, czyli świat rzeczywisty łączący się z wygenerowanym cyfrowo

 

avatar – postać reprezentująca gracza

 

battle, combat – walka

 

evolution – ewolucja (w grze odnosi się do przemiany pokemona w jego silniejszą wersję)

 

gym – siłownia (w grze jest to miejsce gdzie pokemony mogą stawać do walki)

 

level – poziom (w grze oznacza poziom umiejętności osiągnięty przez trenera)

 

poke ball – przedmiot służący do chwytania pokemonów

 

pokedex – w filmie urządzenie, a w grze tabela służąca do skatalogowania schwytanych pokemonów

 

pokestop – miejsca, w których można znaleźć pokemony lub przydatne w grze przedmioty

 

screenshot – zdjęcie obrazu na ekranie, funkcja często używana przez graczy do „fotografowania“ pokemonów

 

to capture – schwytać

 

to flick – machnąć, strzepnąć. W grze odnosi się do pchnięcia poke balla na ekranie w celu złapania pokemona

 

trainer – trener (w świecie ”Pokemon GO” jest to osoba zbierająca i szkoląca pokemony)

 

 

Zagraj z pokemonami w naukę angielskiego

 

 

Jeśli masz ochotę na ćwiczenia z pokemonami, spróbuj zabawić się w detektywa i rozszyfrować, z jakich słów utworzono nazwy następujących pokemonów. Powodzenia!

 

Odpowiedzi znajdziesz pod tekstem.

 

Tentacool

 

Cloyster

 

Horsea

 

Snorlax

 

Murkrow

 

 

 

 

 

 

Odpowiedzi:

 

tentacle – macka

 

cool – chłód

 

cloister – klasztor

 

oyster – ostryga

 

horse – koń

 

sea – morze

 

seahorse – konik morski

 

to snore – chrapać

 

lax – niedbały, leniwy

 

murky – mroczny

 

crow – wrona

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą