
Nasz świat nagle zaroił się od pokemonów. Fani gry ”Pokemon GO” ścigają je wszędzie: w parkach, na ulicach, na przystankach, a nawet, ku zgorszeniu niektórych, w muzeach i w pobliżu kościołów. Skąd wzięły się te stworki, które nagle stały się nieodłączną częścią naszego świata? Pokemony narodziły się w 1996 roku jako bohaterowie gier konsolowych firmy Nintendo. Nazwa postaci stanowi skrót od japońskich słów poketto monsutā, czyli po angielsku pocket monsters. Gry z kieszonkowymi potworami w roli głównej odniosły w latach dziewięćdziesiątych tak wielki sukces, że wkrótce na ich podstawie stworzono komiksy i serial animowany. Jednak z czasem popularność Pokemonów zaczęła maleć, aż wreszcie zabawne potworki na długie lata popadły w zapomnienie. Aż do 6 lipca 2016 roku, gdy światło dzienne ujrzała aplikacja ”Pokemon GO”, wykorzystująca technologię AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości. Wyposażeni w smartfony gracze ruszyli w teren, aby chwytać pojawiające się w otoczeniu pokemony. Gra szybko zyskała ogromną popularność. W ciągu kilku dni stała się najczęściej pobieraną aplikacją w Stanach Zjednoczonych. Przyczyniła się tym samym do kilkunastoprocentowego wzrostu wartości akcji firmy Nintendo.
Co mają wspólnego pokemony z nauką angielskiego? Okazuje się, że wiele. Poznając nazwy zwariowanych stworzonek, można szybko przyswoić wiele mniej znanych angielskich słówek. Oto wybrane nazwy pokemonów wraz z ich etymologią.
Charmander ten sympatyczny pokemon w kształcie jaszczurki z płonącym ogonem jest jednym z pierwszych, które pojawiają się po uruchomieniu aplikacji. Jego nazwa bierze się od czasownika to char, oznaczającego przypalić lub zwęglić oraz salamander, czyli salamandra.
Bulbasaur jest to pokemon wyglądający jak mały dinozaur z roślinką na grzbiecie. Słowo bulb, chociaż przeważnie kojarzy się z żarówką, w tym kontekście oznacza cebulkę. W późniejszych fazach rozwoju Bulbasaur może transformować się w Venusaura. Nazwa tego drugiego bierze się od venus flytrap, czyli angielskiej nazwy roślinki owadożernej, jaką kieszonkowy potwór nosi na grzbiecie.
Squirtle jego nazwa składa się aż z trzech słówek. To squirt oznacza tryskać, bowiem ten pokemon atakuje rywali strumieniem wody. Squirrel to po angielsku wiewiórka, a turtle to żółw. Squirtle przypomina wyglądem oba te zwierzaki.
Spearow nazwa tego latającego pokemona stanowi grę słów. Spear oznacza włócznię, a sparrow wróbla. Jego kolejną formą jest Fearow, którego nazwa zaczyna się od fear, oznaczającego strach.
Ekans na pierwszy rzut oka ta nazwa wydaje się dziwna, ale wystarczy, że przeczytamy ją od tyłu i wiemy już, że imię tego pokemona pochodzi od słowa snake, czyli wąż. Z czasem zmienia się w potworka o nazwie Arbok. Jak nietrudno zgadną, jest to fonetyczny i odwrócony zapis słowa cobra.
Clefairy ten przyjacielski, ale nieśmiały pokemon uwielbia tańczyć w świetle księżyca. W walce może posługiwać się śpiewem lub dźwiękiem, usypiając swoich rywali. Nic zatem dziwnego, że jego nazwa bierze się od słów clef klucz wiolinowy oraz fairy wróżka.
Diglett ten dziwaczny pokemon żyje pod ziemią w wykopanych przez siebie tunelach. Czasem wystawia ponad powierzchnię samą główkę. Ma bardzo cienką skórę i jest wrażliwy na słońce. Dig oznacza kopać, a lett jest sufiksem służącym do tworzenia zdrobnień.
Z grą ”Pokemon GO”, jak z każdą inną, wiąże się specyficzne słownictwo. Poznaj słówka ze świata pokemonów. Niektóre na pewno przydadzą ci się także na co dzień.
augmented reality rzeczywistość rozszerzona, czyli świat rzeczywisty łączący się z wygenerowanym cyfrowo
avatar postać reprezentująca gracza
battle, combat walka
evolution ewolucja (w grze odnosi się do przemiany pokemona w jego silniejszą wersję)
gym siłownia (w grze jest to miejsce gdzie pokemony mogą stawać do walki)
level poziom (w grze oznacza poziom umiejętności osiągnięty przez trenera)
poke ball przedmiot służący do chwytania pokemonów
pokedex w filmie urządzenie, a w grze tabela służąca do skatalogowania schwytanych pokemonów
pokestop miejsca, w których można znaleźć pokemony lub przydatne w grze przedmioty
screenshot zdjęcie obrazu na ekranie, funkcja często używana przez graczy do fotografowania pokemonów
to capture schwytać
to flick machnąć, strzepnąć. W grze odnosi się do pchnięcia poke balla na ekranie w celu złapania pokemona
trainer trener (w świecie ”Pokemon GO” jest to osoba zbierająca i szkoląca pokemony)
Jeśli masz ochotę na ćwiczenia z pokemonami, spróbuj zabawić się w detektywa i rozszyfrować, z jakich słów utworzono nazwy następujących pokemonów. Powodzenia!
Odpowiedzi znajdziesz pod tekstem.
Tentacool
Cloyster
Horsea
Snorlax
Murkrow
Odpowiedzi:
tentacle macka
cool chłód
cloister klasztor
oyster ostryga
horse koń
sea morze
seahorse konik morski
to snore chrapać
lax niedbały, leniwy
murky mroczny
crow wrona
Dziś bierzemy pod lupę słowa i wyrażenia używane na co dzień przez native speakerów. Jeśli...
CZYTAJ DALEJ