Kłopotliwa kropka

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

forma grzecznościowa z kropką czy bez

 

 

Mr, Mrs, Ms i Miss to formy grzecznościowe stosowane w języku angielskim przed nazwiskiem osoby, do której się zwracamy w oficjalnych sytuacjach. Zazwyczaj są nam znane, wątpliwości budzi jednak pytanie – stawiamy po nich kropkę czy nie?

 

Przypomnijmy najpierw podstawowe zasady użycia tych form:

 

Mr (mister, wym. ˈmɪstə) – forma stosowana wobec mężczyzn. W wyjątkowo eleganckich sferach stosuje się jeszcze rozróżnienie na mister (mężczyzna po ślubie) i master (kawaler).

 

Mrs  (mistress, wym. ˈmɪsɪz) – forma używana wobec kobiet zamężnych, ale również owdowiałych i rozwiedzionych.

 

Ms  (wym. mɪz) – coraz częściej spotykana forma używana wobec kobiet, o których nie wiemy, czy są pannami, czy mężatkami.

 

Miss  (wym. mɪs) – stosowane wobec panien. Nie jest to skrót, więc nigdy nie stawiamy po nim kropki.

 

Mx (wym. ˈmɪks lub ˈmʌks) – nowa forma grzecznościowa. Używana jest w stosunku do osób, które nie definiują się ani jako mężczyzna, ani jako kobieta.

 

Po tych formach używamy imienia i nazwiska lub samego nazwiska – nigdy samego imienia. Używamy ich najczęściej w formalnych listach albo pytając kogoś innego o daną osobę.

 

U osób uczących się angielskiego często budzi wątpliwości kwestia poprawnej interpunkcji – czy po tych skrótach powinniśmy stawiać kropkę? W języku polskim zasada jest prosta – jeżeli dany skrót kończy się na tę samą literę, co całe słowo (poprawnie odmienione!), kropki nie stawiamy. W angielszczyźnie jest inaczej – Amerykanie stosują kropki, Brytyjczycy – nie.

 

Taka sama wątpliwość dotyczy skrótów Dr/Dr. (doctor) i Jr/Jr. (junior). W brytyjskiej odmianie języka, popularnej również w Irlandii, Australii i Nowej Zelandii, kropek nie stawiamy. W amerykańskim angielskim kropki powinny być.

 

Jeszcze jedna sprawa – formy grzecznościowe oraz skróty tytułów zawodowych i naukowych w angielszczyźnie są pisane wielką literą.

 

Więcej o zasadach pisowni wielką literą znajdziesz tu – Capital letters

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą