Dzień Świętego Patryka

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

dzień świętego patryka

 

 

Dzień Św. Patryka to święto irlandzkie, które zyskuje coraz większą popularność również w innych państwach. Święty Patryk jest patronem Irlandii. Za życia był biskupem w tym kraju. Założył w Irlandii wiele kościołów i działał na rzecz ewangelizacji Zielonej Wyspy. Według legendy uwolnił też Irlandię od plagi węży. Do dziś jest przedstawiany często w stroju biskupa, gdy wypędza węże do oceanu. W dzień jego święta, czyli 17 marca, w różnych krajach odbywają się festiwale i wydarzenia związane z kulturą irlandzką.

 

 

Dzień Świętego Patryka – tradycje i zwyczaje

 

W dzień Świętego Patryka wszędzie można zobaczyć kolor zielony, czyli narodowy kolor Irlandii. Zielone dekoracje, stroje i ozdoby są tego dnia wszechobecne. W wielu pubach serwuje się nawet zielone piwo, choć nie jest to rdzennie irlandzka tradycja. W związku z Dniem Św. Patryka narodziła się tradycja oświetlania na zielono słynnych budynków i miejsc. Zielone stawały się między innymi Empire State Building, London Eye, wieża telewizyjna w Berlinie, opera w Sydney oraz Krzywa Wieża w Pizie.

Głównym symbolem Dnia Św. Patryka jest trzylistna koniczynka, zwana shamrock. Według legendy pierwsi irlandzcy chrześcijanie nie mogli zrozumieć idei trzech osób boskich, będących jednocześnie jednym Bogiem. Święty Patryk wykorzystał zatem niepozorną roślinkę, aby wyjaśnić Irlandczykom dogmat o Świętej Trójcy.

Święty Patryk słynął nie tylko z nauczania religijnych prawd. Według legendy pewnego razu napotkał nieuczciwą karczmarkę, która nalewała niepełne szklanki whiskey swoim gościom. Święty Patryk nastraszył kobietę, że jeśli będzie nadal oszukiwać gości, w jej karczmie pojawią się potwory. Przestraszona oberżystka od tamtej pory zawsze nalewała pełne miarki trunku. Stąd wzięła się tradycja picia w Dzień Św. Patryka tak zwanego „dzbana Patryka“, czyli szklanki whiskey.

W 1903 roku Dzień Św. Patryka został oficjalnie uznany za irlandzkie święto narodowe. Tego samego roku odbyła się w mieście Waterford pierwsza parada z tej okazji.

Słownictwo dotyczące Dnia Św. Patryka

 

Poznaj angielskie słówka i wyrażenia związane z tym tradycyjnym irlandzkim świętem.

 

 

dzień świętego patryka

 

 

shamrock – trzylistna koniczynka

 

whiskey – tradycyjna nazwa alkoholu, zwanego w innych krajach whisky

 

patron saint of Ireland – patron Irlandii

 

Leprechaun – irlandzki skrzat, popularne przebranie podczas irlandzkich świąt

 

bishop – biskup

 

Holy Trinity – Święta Trójca

 

celebrations – obchody

 

holiday – święto

 

traditions – tradycje

dzień świętego patryka

 

 

Cytaty związane z Dniem Św. Patryka

 

The list of Irish saints is past counting; but in it all no other figure is so human, friendly, and lovable as St. Patrick – who was an Irishman only by adoption.
Stephen Gwynn 

Lista irlandzkich świętych jest nieskończona, ale wśród nich nie ma drugiej postaci tak ludzkiej, przyjaznej i miłej jak święty Patryk, który nie był rdzennym Irlandczykiem.

St. Patrick’s Day is an enchanted time – a day to begin transforming winter’s dreams into summer’s magic.
Adrienne Cook

Dzień Św. Patryka to zaczarowany czas, dzień, w którym zaczyna się przemiana zimowego snu w letnią magię.

A poniżej tradycyjny irlandzki toast:

Here's to a long life and a merry one

A quick death and an easy one

A pretty girl and an honest one

A cold beer – and another one!

 

Za długie i szczęśliwe życie,

lekką i łatwą śmierć,

ładną i uczciwą dziewczynę,

zimne piwo – i jeszcze jedno!

 

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą