Certyfikaty z angielskiego – czym się różnią i który wybrać?

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

certyfikaty z angielskiego

 

Gdy posiadasz już pewne kompetencje językowe, kolejnym krokiem może być potrzeba udokumentowania ich certyfikatem z języka angielskiego. Kluczem jest jednak dobór odpowiedniego egzaminu. Musisz mieć pewność, że zdanie go jest w zasięgu twoich możliwości, a uzyskany certyfikat będzie ci przydatny. Warto zatem zacząć od zapoznania się z instytucjami oferującymi certyfikaty z języka angielskiego oraz przeprowadzanymi przez nie testami.

 

Cambridge English – certyfikaty z angielskiego na wszystkich poziomach

 

Certyfikaty Cambridge są pierwszymi, jakie zazwyczaj przychodzą nam na myśl, gdy zastanawiamy się nad certyfikatami z angielskiego. Uznają je szkoły, uczelnie i firmy na całym świecie, łącznie ponad 20 000 instytucji. Cieszący się ogromną popularnością w Polsce First Certificate in English jest właśnie jednym z certyfikatów Cambridge. Cambridge English Language Assessment, bo tak brzmi pełna nazwa tej instytucji egzaminacyjnej, działa już ponad sto lat, a w zeszłym roku otrzymał nagrodę królowej.

 

W Cambridge English można zdawać egzaminy na certyfikaty szkolne, biznesowe oraz ogólnojęzykowe. Ich twórcy dokładają starań, aby system certyfikacji był obiektywny i sprawiedliwy, dzięki czemu wszyscy zdający, niezależnie od języka rodzimego, mają podczas egzaminu równe szanse. Jakie certyfikaty z angielskiego oferuje Cambridge English? Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych z nich.

 

Key English Test (KET). Ten certyfikat potwierdza znajomość angielskiego na poziomie podstawowym. Weryfikuje, czy rozumiesz prosty pisemny angielski i umiesz komunikować się w znanych ci sytuacjach.

 

Preliminary English Test (PET). Jest to certyfikat dla osób posiadających średnio zaawansowaną znajomość języka angielskiego. Przygotowując się do tego egzaminu, uczymy się, jak zrozumieć przekazywane nam informacje oraz jak na nie odpowiedzieć.

 

First Certificate in English (FCE). Zdanie tego egzaminu jest potwierdzeniem umiejętności językowych na poziomie średnio zaawansowanym wyższym. Potwierdza on, że mamy wystarczające kompetencje, aby studiować, pracować lub mieszkać w kraju anglojęzycznym.

 

Certificate of Proficiency in English (CPE). Ten certyfikat potwierdza, że potrafisz komunikować się z biegłością zbliżoną do twojego rodzimego języka.

 

 

Komu przydadzą się certyfikaty Cambridge?

 

Certyfikaty z angielskiego Cambridge są popularne i rozpoznawalne w Polsce. Będą dobrym wyborem dla osób, które chcą udokumentować swoją znajomość angielskiego na potrzeby rodzimego rynku pracy lub zdobywać kwalifikacje w kierunku uczenia angielskiego.

 

 

Educational Testing Service – uznane certyfikaty z języka angielskiego

 

Educational Testing Service, znany bardziej jako ETS, to instytucja, która wkrótce będzie obchodzić 70. urodziny. Została założona przez Henry’ego Chaunceya, związanego z Uniwersytetem Harvarda, na którym pełnił rolę asystenta dziekana oraz przewodniczącego komitetu ds. stypendiów. Chauncey wierzył, że wszyscy powinni mieć równy dostęp do edukacji na tym samym poziomie. Założenie ETS było częścią jego wizji. Obecnie instytucja przeprowadza testy z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego.

 

Z założycielem ETS wiąże się znana anegdota. Gdy Chauncey był już w podeszłym wieku, dziennikarz zapytał go, czy kiedykolwiek zdawał egzamin SAT, jeden z najpopularniejszych wówczas testów ETS. „Nie“, miał odpowiedzieć Chauncey. „Nie chciałem ryzykować“.

 

Egzaminy ETS są najczęściej zdawanymi testami językowymi na świecie. Uznaje je kilkanaście tysięcy organizacji i ponad 9000 uczelni. Angielskie certyfikaty ETS dzielą się na dwie grupy.

 

Certyfikaty TOEIC. Testy te mają za zadanie określenie kompetencji językowych w miejscu pracy. Przeprowadza się je na różnych poziomach zaawansowania w kategoriach słuchania i czytania oraz mówienia i pisania.

 

Certyfikaty TOEFL. Te egzaminy mają za zadanie sprawdzić biegłość posługiwania się angielskim w środowisku akademickim. Certyfikat TOEFL uchodzi za bardzo prestiżowy w swojej kategorii. Podobnie jak TOEIC, jest przeprowadzany dla różnych poziomów zaawansowania.

 

Komu przydadzą się certyfikaty ETS?

Certyfikaty ETS są przeznaczone dla osób planujących pracę lub studia za granicą. Jeśli chcesz studiować na uczelni w kraju anglojęzycznym, bardzo prawdopodobne, że zdanie TOEFL okaże się niezbędne. Jeśli jednak planujesz karierę w kraju, zdecyduj się raczej na któryś z certyfikatów Cambridge lub LCCI.

 

 

London Chamber of Commerce & Industry – certyfikaty języka angielskiego ze świata biznesu

 

London Chamber of Commerce & Industry, w skrócie LCCI, w Polsce jest znana pod nazwą Londyńskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Została założona w 1881 roku. Przeprowadza egzaminy z zakresu języka angielskiego na wielu poziomach. Największym prestiżem cieszą się przeprowadzane przez Izbę testy z zakresu Business English. Są one honorowane w ponad 80 krajach świata przez pracodawców, uniwersytety oraz instytucje finansowe.

 

Poniżej znajdziesz podstawowe grupy angielskich certyfikatów wydawanych przez LCCI.

 

Certyfikaty potwierdzające ogólne umiejętności językowe. W skład tej grupy wchodzą egzaminy takie jak JETSET, English Language Skills Assessment oraz Foundation English Language Skills Assessment. JETSET dostępny jest na ośmiu poziomach zaawansowania. Do czwartego poziomu włącznie oferowany jest w dwóch wersjach – dla młodzieży do 16. roku życia oraz dla dorosłych. Z kolei English Language Skills Assessment jest programem oceny zdolności językowych kandydatów. Znajduje swoje zastosowanie zarówno w szkołach, jak i miejscach pracy. Foundation English Language Skills Assessment także sprawdza umiejętność posługiwania się angielskim, ale na poziomie niższym, czyli od A1 do A2.

 

Certyfikaty potwierdzające zawodowe umiejętności językowe. Do tej grupy zaliczamy English for Tourism oraz English for Accounting, czyli egzaminy sprawdzające ogólną znajomość angielskiego w branży turystycznej oraz księgowej. Istnieje też wiele egzaminów LCCI poświęconych różnym dziedzinom rachunkowości i finansów.

 

Certyfikaty Business English. Są to najbardziej znane certyfikaty LCCI. Zalicza się do nich English for Business (EFB), najczęściej zdawany egzamin z tej dziedziny. Oferowany jest na poziomach od A1 do C1. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie egzaminu kandydat ma prawo do użycia słownika jedno- lub dwujęzycznego. Inne certyfikaty Business English to na przykład Spoken English for Industry and Commerce, uznany i prestiżowy egzamin ustny, oraz Diploma in Business English for International Managers, czyli certyfikat z języka biznesowego na poziomie zaawansowanym.

 

Certyfikaty dla nauczycieli. LCCI oferuje także certyfikaty mające weryfikować i potwierdzać umiejętności nauczania języka angielskiego. First Certificate for Teachers of Business English (FTBE) jest dedykowanym nauczycielom egzaminem z języka biznesowego. Certificate in Teaching English as a Foreign Language z kolei ma sprawdzać umiejętności nauczania angielskiego jako języka obcego. Proces certyfikacji obejmuje praktyczne nauczanie, obserwację lekcji prowadzonych przez wykwalifikowanego nauczyciela oraz pracę pisemną.

 

Komu przydadzą się certyfikaty LCCI?

Certyfikaty z angielskiego wydawane przez LCCI przydadzą się osobom, które planują posługiwać się angielskim w środowisku biznesowym. Będą atutem podczas rekrutacji do firm zagranicznych lub polskich oddziałów koncernów międzynarodowych, szczególnie tych z sektora finansowego.

 

Chcesz zrobić certyfikat z języka angielskiego? Sprawdź, na jakim poziomie biegłości językowej jesteś!

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą