Angielskie słownictwo i zwyczaje wielkanocne

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

zwyczaje wielkanocne

 

 

Kto z nas nie lubi pięknych, wiosennych Świąt Wielkanocnych? Wielkanoc jest bardzo popularna także na Wyspach Brytyjskich. Jednak w krajach anglosaskich świętuje się te dni zupełnie inaczej niż w Polsce. Korzenie Wielkanocy w Wielkiej Brytanii wywodzą się jeszcze sprzed czasów chrześcijańskich. Angielska nazwa tych świąt, Easter, pochodzi od imienia anglosaskiej bogini wiosny, Eostre. W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji święcenia koszyczków z jedzeniem. Są za to inne, bardzo ciekawe zwyczaje.

 

 

Poznaj brytyjskie tradycje wielkanocne oraz angielskie słownictwo związane z tymi świętami

 

Pace Egg Plays – organizowane we wsiach i małych miejscowościach przedstawienia z motywem zmartwychwstania. Ich bohaterem jest święty Jerzy, czyli patron Anglii. Scenariusz przedstawień przebiega według określonego schematu. Święty Jerzy walczy z wrogami, lecz w końcu zostaje zabity przez łotra imieniem Toss Pot. Zostaje jednak wskrzeszony przez medyka.

 

Egg rolling – ta popularna wielkanocna zabawa polega na ściganiu się w toczeniu jajek. Znana jest też w krajach anglosaskich pod nazwą pace-egging, od staroangielskiego słowa pasch oznaczającego święto paschy. Egg rolling tradycyjnie odbywa się co roku w wielu brytyjskich miastach. Zabawa ta jest też dorocznie organizowana przez Biały Dom w Stanach Zjednoczonych.

Egg hunt – wielkanocna gra przeznaczona dla dzieci. Polega na szukaniu ukrytych świątecznych jajek. Mogą być to czekoladowe jajka lub pojemniki w kształcie jaj ze słodyczami w środku. Czasem dzieci szukają też gotowanych na twardo, tradycyjnych pisanek. Przeważnie są one ukryte w ogrodzie lub w innych miejscach na świeżym powietrzu. Gra może też odbywać się w pomieszczeniach.

 

 

zwyczaje wielkanocne

 

 

Egg dance – znana także pod nazwą hop-egg tradycyjna wielkanocna zabawa. W czasie gry na podłodze rozkładane są jajka. Zadanie polega na tym, aby tańczyć wśród nich, starając się, aby jak najwięcej pozostało nieuszkodzonych. Inną formą zabawy było wytoczenie jajka z miseczki, a następnie nakrycie go naczyniem. Wszystko to należało zrobić przy pomocy nóg, bez dotykania go rękoma.

 

 

Poznaj angielskie słownictwo związane z Wielkanocą

 

Easter, Easter Day – Wielkanoc

 

Easter Bunny – króliczek, który przynosi dzieciom wielkanocne prezenty

 

zwyczaje wielkanocne

easter basket – koszyczek z prezentami, przynoszony przez króliczka

 

easter eggs – jajka wielkanocne, pisanki lub jajka czekoladowe

 

hot cross bun – słodka bułka ze znakiem krzyża, tradycyjny przysmak spożywany w Wielki Piątek

 

crucifixion – ukrzyżowanie

 

resurrection – zmartwychwstanie

 

Good Friday – Wielki Piątek

 

The Last Supper – Ostatnia Wieczerza

 

lamb – baranek

 

chick – kurczaczek

 

 

zwyczaje wielkanocne

 

Poznaj również znane święta i tradycje brytyjskie, które wywodzą się ze starożytnych świąt celtyckich.

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą