Angielskie czasowniki nieregularne – jak się ich nauczyć?

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

angielskie czasowniki nieregularne

 

Czasowniki nieregularne to jeden z koszmarów osób uczących się angielskiego. Myśląc „czasowniki nieregularne“, przeważnie każdy widzi oczyma wyobraźni niekończącą się tabelkę, której oczywiście trzeba nauczyć się na pamięć. Obiegowa opinia jest bowiem taka, że angielskie czasowniki nieregularne wymagają długich godzin wkuwania i w dodatku bardzo łatwo się mylą. Udowodnimy ci, że to nieprawda. Pierwszy krok do skutecznego opanowania tego materiału, to uświadomienie sobie, że w gruncie rzeczy angielskie czasowniki nieregularne odmieniają się bardzo regularnie. Jak to możliwe? Poniżej wszystko wyjaśniamy.

 

Nauka czasowników nieregularnych – krok pierwszy: podział na grupy

 

Tabelka czasowników nieregularnych to nic innego jak zestawienie czasownika w formie czasu teraźniejszego – Present z odpowiadającymi jej formami drugą, czyli Simple Past i trzecią, czyli Past Participle. Formę drugą stosujemy na przykład w czasie Past Simple, formę trzecią – w czasach Perfect oraz m.in. w zdaniach imiesłowowych.

Problem w tym, że listy do nauki czasowników nieregularnych w angielskim przeważnie poukładane są alfabetycznie. Zamiast jednak korzystać z tego typu tabelek, lepiej jest pogrupować czasowniki według sposobu, w jaki się odmieniają. Jest to podstawa to dalszej nauki.

 

 

Angielskie czasowniki nieregularne – tabela I

 

angielskie czasowniki nieregularne

 

Angielskie czasowniki nieregularne – tabela II

 

angielskie czasowniki nieregularne

 

Angielskie czasowniki nieregularne – tabela III

 

angielskie czasowniki nieregularne

 

Angielskie czasowniki nieregularne – tabela IV

 

angielskie czasowniki nieregularne

 

Angielskie czasowniki nieregularne – tabela V

 

angielskie czasowniki nieregularne

 

Angielskie czasowniki nieregularne – tabela VI

 

angielskie czasowniki nieregularne

 

Angielskie czasowniki nieregularne – tabela VII

 

angielskie czasowniki niregularne

 

Angielskie czasowniki nieregularne – tabela VIII

 

angielskie czasowniki nieregularne

 

 

Nauka czasowników nieregularnych – krok drugi: ułóż historyjkę

 

Jak zapamiętać powyższe tabelki? Najprostsza metoda to połączenie każdej grupy czasowników w historyjkę. Możesz skorzystać z poniższego pomysłu, ale najlepiej będzie, jeśli ułożysz takie opowiadania samodzielnie. Zdecydowanie łatwiej je wtedy zapamiętasz. Im śmieszniejszą i bardziej zaskakującą historyjkę stworzysz, tym lepiej. Na początek opowiadania możesz ułożyć w języku polskim.

Oto przykładowa historyjka z czasownikami z grupy trzeciej.

 

Śpiący rybak

 

Właśnie rozpoczęliśmy kolejny rejs.

begin – began – begun – rozpoczynać

 

Jak zwykle piłem, bo nic tak nie pomaga w pracy rybaka, jak dobry rum.

drink – drank – drunk – pić

 

Miałem ochotę śpiewać szanty, ale kapitan twierdził, że od mojego głosu uciekają wszystkie ryby w promieniu mili morskiej.

sing – sang – sung – śpiewać

 

Nagle nasz kuter zaczyna tonąć.

sink – sank – sunk – tonąć

 

Pobiegłem zobaczyć co się dzieje.

run – ran – run – biec

 

Wokół naszego kutra pływały syreny i chciały nas zatopić, bo wpłynęliśmy na ich teren bez zezwolenia.

swim – swam – swum – pływać

 

Jedna z nich już miała wskoczyć na pokład.

spring – sprang – sprung – skoczyć

 

Wtedy nagle zadzwonił budzik.

ring – rang – rung – dzwonić

 

 

Nauka czasowników nieregularnych – krok trzeci: przygotuj fiszki

 

Kiedy masz już za sobą pierwszy etap nauki, czas przejść do metody, która nie tylko pozwoli ci utrwalić materiał, ale też sprawdzić nabytą wiedzę. Takim sposobem są fiszki. To dwustronne karty będą niezastąpioną pomocą podczas nauki. Możesz przygotować je samodzielnie. Pamiętaj, że wszystkie materiały do nauki, które wykonasz sam, mają bardzo dużą wartość. Dzięki nim uczysz się dwa razy – w momencie, gdy je wykonujesz oraz w chwilach, gdy z nich korzystasz.

Jak przygotować fiszki do nauki czasowników nieregularnych? Najlepiej napisz na jednej stronie czasownik po polsku, a na drugiej stronie kartki umieść wszystkie trzy formy czasownika. Tym sposobem będziesz uczyć się nie tylko form, ale też znaczenia. Na stronie z czasownikiem po polsku nie dodawaj żadnych wskazówek, obrazków ani symboli mających stanowić podpowiedź. Tego typu pomocne symbole możesz umieścić na stronie z odmianą czasownika. Nauka z fiszek polega po prostu na ich przeglądaniu. Karteczki ułóż tak, aby na wierzchu znajdowała się polska nazwa czasownika, a następnie po odczytaniu jej, spróbuj przypomnieć sobie angielską odmianę. Sprawdź odpowiedź na drugiej stronie.

Fiszki możesz zabrać ze sobą wszędzie. Ucz się z nich w tramwaju, w domu, w podróży. Stanowią one nie tylko metodę nauki, ale też świetną zabawę.

angielskie czasowniki nieregularne

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą