W trakcie nauki nowego języka, zwykle mówimy z akcentem, który przypomina nasz własny język ojczysty. Każdy z języków wykorzystuje odmienny sposób łączenia liter i tworzenia dźwięków, różne sposoby akcentowania sylab lub słów w zdaniach oraz różne szybkości mówienia. Jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych norm i reguł panujących w języku polskim, więc podczas nauki wyrazów w języku angielskim, musimy wkładać dużo więcej pracy w opanowanie nowego sposobu mówienia. Pamiętaj o tym, że zmiana akcentu wymaga poświęcenia czasu i wielu ćwiczeń, więc bądź cierpliwy podczas całego procesu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to by pozbyć się uciążliwego akcentu i mówić lepiej w języku obcym – możesz ćwiczyć samodzielnie, wykorzystać istniejące zasoby i skorzystać z pomocy innych osób.
Metoda 1. Ćwicz na własną rękę
Nie bez powodu mówi się, że praktyka czyni mistrza. Nie pozbędziesz się akcentu, jeśli nie będziesz świadomie nad nim pracował. Kilka razy w tygodniu, poświęć od 15 do 30 minut swojego czasu na pracę nad wymową. Za każdym razem, wybierz konkretny obszar nad którym chcesz pracować.
- Mów powoli. Jeśli chcesz pozbyć się silnego akcentu, jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, jest zwrócenie uwagi na tempo mówienia. Nie próbuj mówić w tempie, które jest uważane za „właściwe” dla native speakerów. Podczas pracy nad swoim akcentem mów powoli i dokładnie wymawiaj każdy wyraz. Zakończ jedno słowo i wstrzymaj się przed rozpoczęciem następnego. Możesz rozpocząć ćwiczenia od mówienia do samego siebie, jeśli jesteś zestresowany rozmowami z innymi ludźmi.
- Ćwicz swój rytm. Rytm jest związany z miejscem, w którym umieszczamy silny lub słaby akcent w zdaniu. Podczas oglądania telewizji, obserwuj ruch ust dziennikarzy i prezenterów prowadzących ulubione programy. Powtarzaj to, co mówią, imitując intonację oraz rytm ich mowy. Alternatywnie, spróbuj słuchać podcastów – będziesz mógł kontrolować tempo i zatrzymać audycję w dowolnym momencie. Takie ćwiczenie z pewnością pomoże Ci poznać rytm nowego języka.
- Czytaj na głos. Każdego dnia poświęć trochę czasu na czytanie na głos w języku, nad którym pracujesz. Zwracaj uwagę na dokładność dźwięków oraz powoli i ostrożnie wypowiadaj każde czytane słowo. W trakcie odczytywania tekstu pamiętaj o tym, że słowa w języku angielskim są bardzo często naturalnie łączone ze sobą, przez co dwa wyrazy brzmią jak jeden. Gramatyka języka angielskiego, w stopniu dużym większym niż ma to miejsce w przypadku innych języków, zależy od tego, jak kończą się poszczególne słowa. Przeczytaj głośno i wyraźnie ostatni dźwięk każdego słowa. Upewnij się, że prawidłowo intonujesz ostatnie sylaby przed kropką lub przecinkiem, sygnalizując słuchaczowi przerwę lub koniec zdania.
- Nagraj swój głos. Wiele osób nie znosi brzmienia własnego głosu i unika słuchania nagrań swoich monologów. Jest to jednak bardzo ważne ćwiczenie, ponieważ ułatwia zrozumienie popełnianych przez Ciebie błędów. Wybierz krótki fragment książki lub odsłuchaj audiobook z lektorem, którego akcent chciałbyś nabyć. Następnie porównaj dwa nagrania i sprawdź, czy możesz zidentyfikować błędy we własnej wymowie. Jeśli nie możesz usłyszeć jakiejkolwiek różnicy, poproś znajomego native speakera o wskazanie, które fragmenty potrzebują więcej praktyki.
Metoda 2. Wykorzystaj posiadane zasoby
- Zajrzyj do słownika poprawnej wymowy. Interesującą i darmową opcją jest wirtualny słownik na stronie Dictionary.com. Wypróbuj go i zapoznaj się z fonetycznymi symbolami w słowniku. Wyszukaj wyrazy, które sprawiają Ci problem i sprawdź ich poprawną wymowę. Słownik wskaże Ci, jak poprawnie artykułować każde słowo i dla ułatwienia, rozłoży je części pierwsze. Spróbuj przeczytać kilka wyrazów ze słownika każdego dnia i staraj się wymawiać każde słowo powoli i wyraźnie.
- Oglądaj telewizję i słuchaj radia. Podczas nauki dowolnego akcentu, jednym z najważniejszych kroków oraz najszybszym sposobem na przyswojenie brzmienia nowego języka, jest słuchanie native speakerów. Każdego dnia, postaraj się spędzić trochę czasu oglądając telewizję, słuchając radia lub audiobooka, w języku który chcesz opanować. Postaraj się słuchać uważnie, zapamiętać wzorce wymowy oraz dźwięki trudniejsze do wymówienia.
- Słuchaj rozmów w swoim otoczeniu. Dobrym pomysłem jest słuchanie języka w ogóle, ale postaraj się skupić dokładnie na tym akcencie, który chcesz nabyć. Posłuchaj osobiście rozmowy native speakerów, przemowy wykładowcy na uniwersytecie lub porozmawiaj z przyjacielem, który posiada Twój wymarzony akcent. W ten sposób usłyszysz język na żywo. Zwróć szczególną uwagę na tempo i dobierane słowa, które są specyficzne dla akcentu, którego używają Twoi rozmoówcy.
Metoda 3. Ucz się od innych
- Pracuj nad wymową z nauczycielem. Praca nad poprawną wymową jest jak ćwiczenie na siłowni: im częściej je wykonujesz, tym staje się łatwiejsze. Praca z wykwalifikowanym nauczycielem jest najpewniejszą drogą do utraty akcentu języka ojczystego. Nauczyciel pomoże zidentyfikować obszary problemowe i opracuje plan ćwiczeń na rzecz poprawy wymowy. Możesz znaleźć nauczyciela poprzez wyszukiwarkę online, w lokalnej społeczności, na uczelni wyższej, w organizacji non-profit, a nawet w bibliotece. Pamiętaj jednak o tym, że praca z nauczycielem może być bardzo kosztowna.
- Znajdź native speakera. Native speaker, mówiący płynnie w języku którym jesteś zainteresowany, może pomóc opanować nie tylko kwestie związane z gramatyką i słownictwem, ale także pozbyć się silnego akcentu. Badania pokazują, iż ludzie naśladują wzorce mowy osób skupiających się wokół nich. Jeśli chcesz doskonalić swój akcent i wymawiać poprawnie każde słowo, spróbuj otaczać się native speakerami. Rzeczywiste rozmowy bardzo skutecznie pomogą Ci poprawić wymowę.