5 powodów, dla których tracisz motywację do nauki angielskiego

> ZACZNIJ SWOJĄ PRZYGODĘ Z ANGIELSKIM JUŻ DZIŚ!>

motywacja do nauki angielskiego

 

Mówi się, że na sukces składa się 70% motywacji do nauki, a 30% samej pracy. Dlatego marnie kończą ci, którym już po krótkim czasie brakuje zapału. Tymczasem zgłębianie zawiłości języka obcego wymaga zaangażowania i regularności. Sprawdź, co może być powodem utraty motywacji i poznaj rozwiązania twoich problemów, które są dostępne na naszej stronie.

 

Tracisz motywację do nauki, bo nie widzisz efektów

 

Siłą napędową każdego przedsięwzięcia w życiu są widoczne efekty. Tak jest z nauką jazdy na rolkach, odchudzaniem czy opanowywaniem magicznych sztuczek. Kiedy tylko udaje ci się dokonać przełomu, od razu napędza cię to do dalszej pracy. W końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia – im więcej osiągasz, tym więcej chcesz osiągnąć.

Jeśli jednak masz do czynienia z odwrotną sytuacją, czyli nie dostrzegasz żadnych efektów swoich wysiłków, to motywacja spada, a od tego już tylko krok do zarzucenia starań. Powodem tego stanu rzeczy może być oczywiście fakt, że rezultatów oczekujesz zbyt wcześnie, ale równie dobrze możesz ich po prostu nie zauważać.

W nauce języka angielskiego ważne jest nie tylko stałe monitorowanie postępów w nauce, ale także robienie tego na podstawie materiałów adekwatnych do twojego poziomu. Porywanie się na specjalistyczne teksty z „New York Timesa” to najlepsza droga do utraty motywacji, dlatego najpierw sprawdź, na jakim poziomie znajomości angielskiego jesteś i do niego dostosuj materiały sprawdzające.

 

 

Za dużo się uczysz

 

Znasz ten moment przed egzaminem, kiedy twoja pamięć mówi „dość“ i nie jesteś w stanie przyswoić już ani jednej informacji? Przy nauce angielskiego ten etap może być dla ciebie niezauważalny, bo rozłożony w czasie. Wystarczy, że uczysz się prawie codziennie przez znacznie dłużej niż godzinę. Jeśli dodatkowo zapominasz o zrobieniu sobie przerwy, to najlepszy sposób na „przeforsowanie mózgu“.

Intensywność i regularność w nauce to oczywiście podstawa najlepszych efektów, ale nie należy także przesadzać w drugą stronę. Codzienna lub prawie codzienna nauka pozwoli ci wytrwać może przez dwa tygodnie. Po tym czasie, zamiast zauważyć, że nieco przesadzasz z ilością pochłanianego materiału i zmniejszyć częstotliwość lekcji, z dużym prawdopodobieństwem zrezygnujesz z nich całkowicie. Lepiej od razu podejść do planowania nauki z głową. Na naszej stronie znajdziesz 4-tygodniowy trening pamięci, który pomoże ci wyrobić nawyk rozkładania w czasie materiału do przyswojenia.

 

 

Motywacja do nauki spada, bo korzystasz z mało interesujących materiałów

 

Pamiętasz jeszcze wkuwanie wiadomości z podręcznika? Mało kreatywne podejście, więc tym ważniejsza była rola nauczyciela, który w ciekawy sposób potrafił przekazywać wiedzę. Co jednak, kiedy z materiałem do opanowania zostajemy sam na sam, bez lektora? Do odświeżenia budowy zdań i tym podobnych zagadnień jak najbardziej przyda się podręcznik lub nasza sekcja z gramatyką angielską. Naukę słówek na szczęście można sobie dziś urozmaicić, bo niegdyś zadawane w szkole całe kolumny ze słownictwem raczej nie zachęcają. O utratę motywacji nietrudno, a tymczasem wystarczy tylko spróbować innowacyjnych pomysłów. Z nami możesz uczyć się słówek z piosenek o pogodzie lub z książek o przygodach Harry'ego Pottera. Sprawdzaj regularnie na stronie zakładkę ze słownictwem.

 

Uczysz się za trudnych zagadnień

 

Słownictwo specjalistyczne jak najbardziej jest warte opanowania, ale zdecydowanie na dalszym etapie nauki. Porywanie się na Business English bez znajomości podstaw z całą pewnością będzie skutkowało zniechęceniem. Podobnie wprowadzanie od razu wszystkich czasów jest stratą, nomen omen, czasu. Wystarczy na początek nauczyć się tych najczęściej używanych, zostawiając zaawansowane zagadnienia na później.

Dobór materiału do własnych możliwości i zainteresowań jest kluczem do utrzymania motywacji. Być może dobrym rozwiązaniem jest kurs online na podstawie testu poziomującego? Niezależnie od tego, skąd pozyskasz materiały, najważniejsza na początku jest nauka praktycznych zagadnień, jak np. słówka i zwroty przydatne na lotnisku. Im bardziej będziesz czuł, że naprawdę potrzebujesz tego, czego się uczysz, tym łatwiej będzie utrzymać zapał.

 

Nie wykorzystujesz zdobytej wiedzy

 

Wspomniane monitorowanie postępów w nauce na podstawie testów to jedno, ale weryfikowanie jej w rozmowie na żywo to już zupełnie inny temat. Nie da się ukryć, że to jednocześnie najlepszy sposób na pogłębianie wiedzy. Po co uczyć się języka, skoro nie używasz go na co dzień? Takie pytanie może poważnie zachwiać twoją motywacją do nauki, dlatego najlepiej samemu stworzyć okazję do rozmówek. Wycieczka do Londynu to jak najbardziej kusząca, ale też droga i doraźna opcja. Jeśli chcesz regularnie ćwiczyć angielski w praktyce, znajdź kogoś do tandemu językowego. Poszukaj ogłoszeń tego typu w twojej okolicy. Najlepiej byłoby umówić się na rozmówki z obcokrajowcem, ale być może któryś z twoich znajomych poszukuje kompana do konwersacji? Jeśli nikt nie przychodzi ci do głowy, a ogłoszeń w twojej miejscowości brak, poszukaj rozmówcy online. W końcu żyjemy w globalnej wiosce, a w dobie portali społecznościowych z nawiązaniem kontaktu nie ma najmniejszego problemu. Żal nie skorzystać z dobrej i darmowej opcji. Może przy okazji nauki języka uda się poznać kogoś interesującego?

 

Zobacz także angielskie słownictwo związane z portalami społecznościowymi.

 

.^

x

Wypełnij formularz
Skontaktujemy się z tobą